Genel

Evcil Hayvan Taşıma Çantası Rehberi : A’dan Z’ye Her Şey

evcil hayvan taşıma çantası

Evcil hayvanlarımız evimizin en kıymetleri fertleridir. Dışarı çıkarken de evcil hayvan taşıma çantası onlar için oldukça önem kazanmaktadır. Çünkü onlar da dışarda dolaşma ve hava özgürlüğüne sahip olmalıdır. Bugünkü yazımızda evcil hayvan için önemli bir ihtiyaç olan evcil hayvan çantası hakkında detaylı bir içerik paylaşımıyla karşınızdayız efendim.

Evcil Hayvan Taşıma Çantası Ne İşe Yarar?

Evcil hayvanlarımızı taşımak için kullandığımız çantalar, onların güvenli ve daha konforlu şekilde istediğimiz yere birlikte ulaşmamız için tasarlanmıştır. Kullanım amaçları arasında ön sıralarda çoğunlukla veteriner kontrolleri veya seyahatler bulunur.

Evcil Hayvan Taşıma Çantası Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Evcil hayvanlarımızın hijyeni en önemli hususlardan biridir. Bu durumdan ötürü çantamızın da hijyenik olması için yıkanılabilir olması gerekmektedir. Çantamız yıkanmalara karşı dayanıklı olmalıdır.  Evcil hayvanınız sizinle birlikte çantasının içinde yolculuk yaparken hava alması gerekmektedir. Özellikle uçuşlarda evcil hayvan çantasının gerekli boyutları ve havalandırma standartlarını karşıladığından emin olun. Bu yüzden mutlaka havalandırma deliklerine sahip olan çantaları tercih ediniz. Kanserojen maddelerden yapılmış ucuz taşıma çantalarını evcil hayvanımızın sağlığını olumsuz etkileyeceği için satın almamalıyız.

Evcil Hayvanınıza Hangi Boyutta Çanta Almalısınız?

Evcil hayvanınıza alacağınız çantanın boyutu onun rahat etmesi için çok önemlidir. Evcil hayvanınızın boyu küçük ve kilosu düşükse ya da bebekse küçük boy çantalar tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ancak büyüdüğü zaman boyutuna uygun büyük çantalar tercih edilmesi gerekmektedir. Evcil hayvanınız çantanın içinde rahat bir şekilde hareket etmelidir. Eğer boyutuna göre küçük bir çanta alırsanız huzursuz olacaktır.

Evcil Hayvan Taşıma Çantası Nasıl Kullanılmalı?

Birbirinden farklı birçok taşıma çantası modeli vardır. Örnek olarak aralarından günümüzde daha çok kediler için kullanılan taşıma çantasını seçelim. Sırtımıza veya önümüze asarak kedimizle beraber  gidebiliriz. Ancak  sırtımıza astığımız zaman kedimiz ürküp korkacaktır. O yüzden önümüze asmamız ve onunla konuşarak gitmemiz daha iyi olacaktır. Konuşamadığınız durumlarda elinizi veya yüzünüzü gösterip tedirgin olmamasını sağlayabilirsiniz. Kediler doğası gereği özgür olmayı seven canlılardır. Uzun süre çantada kalmamasına da özen göstermeniz gerekmektedir. Her kullanımdan sonra çantanın içini temizlenmesi gerekmektedir.

Evcil Hayvan Taşıma Çantasının Avantajları

Taşıma çantasının avantajlarını sıralayacak olursak en başta evcil hayvanınızın sizinle birlikte daha güvenli yolculuk geçirmesini sağlar. Onu dışarıdaki gelebilecek zararlardan korur. Avantajlar arasına başka bir şey daha ekleyecek olursak, evcil hayvanınızla daha kolay yolculuk yapabilirsiniz.

Evcil Hayvan Çantası Nasıl Temizlenir?

Evcil hayvanınızı çantadan çıkarttıktan sonra çantanın modeline göre temizlemeniz gerekmektedir. Çantanız plastik ( el ile tutulan çanta modeli ) ise su ve beyaz sabun ile temizleyip duruladıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Bu işlemi sık sık tekrarlamayıp belirli periyotlarda  yapmanız daha uygun olacaktır. Bu belirli zaman aralıkları dışında temizlemek istediğinizde hijyenik bir ıslak mendil ( kedinize veya köpeğinize uygun ) size yardımcı olacaktır. Eğer çantanız kumaş ( sırtta taşınan çanta modeli ) ise hijyenik mendil ( evcil hayvanınıza uygun olanı seçiniz ) ile çantanın içini temizleyebilirsiniz. Bazen çok tavsiye edilmese de çantanızı belli bir sıcaklıkta kısa süreli yıkayıp kurutabilirsiniz ancak bu durum çantanızın yıpranmasına neden olacaktır. Sapı ve tutulacak alanlarına da özen gösterin. Dilerseniz kendiniz de tutulacak çanta sapı modelleri ile ilgili keşifler yapabilir ve sap kısmını daha sağlam bir imkana kavuşturabilirsiniz.

Evcil Hayvan Çantasının İçinde Ne Bulunmalı?

Evcil hayvanınızın çantasının içine modeli fark etmeksizin tabanına küçük bir battaniye yerleştirebilirsiniz. Bu evcil hayvanınızın daha rahat etmesini sağlayacaktır. Özellikle havalar soğuduğu zaman evcil hayvanınızın patileri üşümeyecektir. Tabanının yumuşak olması evcil hayvanınız çantanın içindeyken daha rahat hareket etmesini sağlar. Eğer evcil hayvanınız  bebekse içine sevdiği bir oyuncağı koyarak uyum sağlatabilirsiniz. Ancak koyduğunuz oyuncaklar yumuşak ve küçük ebatta olmalıdır. Bu sayede çantanın içindeki oyuncak evcil hayvanınıza herhangi bir zarar vermez.

Evcil Hayvan Taşıma Çantamı Hangi Model Seçmeliyim?

Eğer evcil hayvanınızı veterinere kontrol olarak götürecekseniz plastik taşıma çantasını ( el ile tutulan taşıma çantası ) tercih etmelisiniz. Günlük gezinti, seyahat vb. durumlarda ise kumaş taşıma çantasını ( sırtta taşınan taşıma çantası ) tercih etmelisiniz.

Evcil Hayvan Çantası Kullanım Ömrü

Kişinin kullanımına göre kullanım süresi değişebilir. Örneğin plastik taşıma çantasını ( el ile tutulan taşıma çantası ) güneşte bekletirseniz, üzerine çok ağır bir cisim koyarsanız kırılıp parçalanma durumları ortaya çıkacaktır. Kumaş taşıma çantasını ( sırtta taşınan taşıma çantası ) yanlış şekilde yıkarsanız veya evcil hayvanınızın kilosu artmış büyümüşse çantanız da küçük kalmışsa  yırtılma kopma durumları oluşabilir.

Evcil Hayvan Çantasının Rengi Ne Olmalı?

Taşıma çantanızın rengi sizin seçim ve zevkinize kalmış olsa da genelde siyah renk tercih edilir. Siyah çantalar daha az kir göstermesi ve dayanıklı olması sebebiyle öne çıkan renkler arasında yer almaktadır.

Evcil Hayvan Taşıma Çantası Çevreye Zararlı Mı?

Plastik taşıma çantası  ( el ile taşınan taşıma çantası ) içeriğinde plastik bulundurduğu için çevreye zararı vardır. Ancak kumaş taşıma çantasının  ( sırt ile taşınan taşıma çantası ) çevreye herhangi bir zararı yoktur.

Evcil Hayvan Taşıma Çantası İçerisinde Ne Kadar Süre Kalabilir?

Maksimum önerilmese de 2-3 saatten fazla evcil hayvan taşıma çantası içerisinde bulundurmamanız evcil hayvanınızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Taşıma Çantası Evcil Hayvanınız İçin Yararlı  Mı?

Uzun süre boyunca evcil hayvanınızı taşımadığınız sürece çanta dış etkenlerden veya tehlikelerden korunmasını sağlar. Birlikte daha kolay yolculuk etmenizi sağlar bu açıdan taşıma çantası evcil hayvanınız için yararlıdır. Uzun süre hayvanınızı taşımanız onu olumsuz etkiler bu yönden onun için zararlıdır.

Kısaca toparlayacak olursak evcil hayvanınızın konforlu ve güvenli yolculuk etmesini sağlayan taşıma çantası, onları seyahatlere veya veterinere götürmemize yardımcı olur. Taşıma çantanızı alırken dayanıklı, yıkanabilir olması ve hava almasını göz önünde bulundurmalıyız. Çantanızın büyüklüğünü evcil hayvanınızın boyutuna göre seçmelisiniz. Evcil hayvan taşıma çantasını elinizde veya sırtınızda taşıyabilirsiniz. Taşıma çantası evcil hayvanınızı dışarıdaki etkenlerden korur. Evcil hayvanınızın taşıma çantasını yıkayarak veya hijyenik mendille ( evcil hayvanınıza uygun olanını seçiniz )  belirli aralıklarla temizleyebilirsiniz. Çantanın içinde minik bir battaniye ve sevdiği oyuncağı bulundurabilirsiniz. Seyahat için kumaş, veteriner için plastik taşıma çantasını tercih edebilirsiniz. Kullanım ömrü ve rengi kişiye göre değişebilir. Renk olarak en çok siyah tercih edilmektedir. Kumaş taşıma çantasının çevreye zararı olmasa da plastik taşıma çantasının çevreye zararı bulunmaktadır. Evcil hayvanınız çantanın içerisinde önerilmese de maksimum 2-3 saat kalabilir. İçerisinde uzun süre bulunmadığı sürece dışarı çıktığınızda taşıma çantanız evcil hayvanınızı dış etkenlerden koruduğu için yararlıdır.

Bir yanıt yazın