Kadın

 Örgü Çanta Yapımı – Kolay – A’dan Z’ye Kapsamlı Örgü Çanta Rehberi

Örgü çanta yapımı hakkında detaylar içeren bir çanta modeli.

Örgü çanta; ip, tığ veya keçe gibi materyalleri kullanarak tığ veya şiş yardımı ile yapılan bir çanta çeşididir. Örgü çanta yapımı – kolay rehberimiz ile sizlere çok özel bir seri hazırladık. Günümüzde organik ve çevreci bir çanta modeli olduğu için herkesin tercih edebileceği kapsamlı bir rehber sizleri bekliyor.

Günümüzde el örgüsü çanta modelleri yeniden kullanılmaya ve trend olmaya başladı. El örgüsü çantalar kalın iplerle örülen, renkli ve şık görünümlü dikkat çeken çantalardır. Tutma aparatları ahşaptan ve boncuktan yapıldığında her kıyafete uyum sağlayarak hoş bir görüntü elde etmenizi sağlar. Çeşitli şekil, motif ve renklerde birçok alanda yerini alır. Ayrıca günümüzde gençler arasında gittikçe popüler bir hale gelmiştir.

Örgü Çanta Yapımı Nasıldır?

Örgü çanta yapımında tercihe bağlı olarak tığ işi ya da şişle yapılabilir olup ip çeşidi olarak kalın veya ince ipler tercih edilmektedir. Renkli ipler ile yapıldığı zaman modelin öne çıkmasında bize yardımcı olmuş olur. Kalın iplerle çanta yapımında ise, bazı markaların pamuklu ipleri tercih edilebilir. Mesela; %100 koton ipler, kağıt ipler, penye ipler, makrome ipleri gibi ipler tercih edilip kullanılabilir.

Çanta Sapı Kaç Cm Olmalı?

Giyeceğiniz kombininize göre kullanacağınız çantanın omuz askısı boyu da değişmektedir. Omuz çantası olarak yapmak istiyorsanız yaklaşık 55-75 cm aralığında, çapraz çanta yapmak istiyorsanız yaklaşık 100-120 cm aralığında, el çantası olarak da yaklaşık 40-60 cm aralığında sap yapabilirsiniz.

Örgü Çanta Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Örgü çantanıza başlamadan önce, ip seçiminizi nerede kullanmak istediğinize göre doğru şekilde seçmelisiniz. İpinizi seçtikten sonra, ipinizin kalınlığına uygun olan tığ numaranızı seçiniz. İpinizi seçerken içeriğini istediğiniz ve kullanım amacına uygun şekilde seçerek maksimum verime ulaşabilirsiniz.

Örneğin pamuklu ipler çantanın dayanıklılığını ve kalıcılığını arttırır. Akrilik ve yün ipler ise doku olarak yumuşak ve daha hafif bir örgü çanta oluşturur. İstediğiniz örgü çantanızı kullanacağınız ip renkleriyle ve desen bakımından çeşitlendirebilirsiniz.

Örgü çantanızda kullanacağınız tığ numarası ise ipinizin kalınlığına inceliğine göre değişir o yüzden ipinizin kalınlığına göre tığınızı seçin. Kalın tığlar daha hızlı örmenizi sağlarken örgünüzde gevşek bir doku oluşturabilir. Küçük numaralı tığlar ise bu durumun tam tersine işler, sıkı bir doku oluşturur ve örerken zamanınızı alır.

Çanta Örmek için Gereken Malzemeler

İp: Tercih ettiğiniz doku ve formdaki ipiniz.

Tığ: İpinize uygun numaradaki tığ.

Makas: Örgünüzün sonunda ipinizi kesmek için makasa ihtiyacınız olacaktır.

Yün iğnesi: Çantanızı bitirdikten sonra birleştirmek yada sabitlemek için yün iğnesine ihtiyacınız olacaktır.

Astar kumaş: Örgü çantanızı bitirdikten sonra çantanızın büyüklüğüne göre bir parça kumaş gereklidir. Bunu yapmamızdaki amaç çantanın dayanıklılığını arttırmak ve içindeki ufak tefek eşyaların düşmesini önlemek içindir.

Fermuar veya düğme: Çantanızın açılmasını önlemek için kullanacağınız materyeller.

Şablon veya desen: Kişiye özel zevke göre örgü modellerini oluşturan aparatlar.

Mezura: Çantanızın ebatlarını ölçmenizde yardımcı olacaktır.

Örgü Çanta Yaparken İzleyeceğiniz Adımlar

Örgü çanta örmek bir disiplin işidir. Bu örme işlemini yaparken izlemeniz gereken birkaç adım vardır. Bu adımlar ise aşağıdaki gibidir:

Çanta tabanı: İlk adımımız çanta tabanıyla başlamaktadır. İstediğimiz büyüklükte zincir çekerek çanta tabanını oluştururuz. Bu genellikle çift veya tekli trabzanlar içerir.

Çanta gövdesi: Tabanından sonra çantanın gövdesini oluşturmak için genellikle motiflerle yada düz örgü şeklinde devam edilir. Bu şekilde örgünün ( büyüklük küçüklük açısından ) genel şeklini belirlemiş olursunuz.

Çantanın kapatılması: Örgü çantamızın gövdesi tamamladıktan sonra genellikle sık iğne olarak yapılır bu da çantamızın kapanmasını kolaylaştıracaktır.

Çantanın askısı: Çantamızı ördükten ve aşamaları bitirdikten sonra isteğe ve zevke bağlı olarak ahşap saplar inci zincir boncuk gibi aparatlarla çantamıza sap oluşturabiliriz ayrı bir tarz ve hava katacaktır.

Örgü çantanızın işlemleri bittikten sonra tarzınıza göre süslemede çeşitli aksesuar ve aparatlarla örgü çantanızı renklendirebilirsiniz.

Örgü Çantada En Çok Tercih Edilen Renkler Nelerdir?

Genellikle örgü çantalarda açık ve cıvıl cıvıl gösteren renkler seçilir bunlar; beyaz, bej rengi, ekru, mavi, pembe – mor, sarı, kırmızı, turuncu, yeşil gibi renkler ve alt tonlarıyla liste uzayıp gidebilir.

Örgü Çantada En Çok Tercih Edilen Motifler Nelerdir?

Kare, kalp, yıldız, çiçek, geometrik desenler kadınlar tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Örgü Çanta Aksesuarları Nelerdir?

Örgü çantanız için kullanabileceğiniz örgü çanta aksesuarları şu şekildedir: mıknatıslı çanta kilidi, ahşap taban, yaylı çanta halkası, çanta klipsi, yarım oval çanta sapı, deri çanta sapı, zincir çanta sapı, taşlı çanta sapı, halkalı çanta sapı öne çıkmaktadır. Bunların birçok çeşidi de tarzınıza göre mevcuttur.

Örgü Çanta Örmek İçin Kaç Numara Tığ Kullanılır?

Genellikle trend olarak kullanılan kağıt ipler en çok tercih edilen ip çeşididir. Tercih edilmesindeki sebep; kağıt ipin dolgun, tok ve dik duruşu olduğu için görüntü olarak hoş bir görüntü sağlar. Bu kağıt iplerle yapılan örgülerde de 3 veya 3.5 numara tığ tercih edilir.

Tığ İşi Motifli Örgü Çanta Hangi İple Örülür?

Motifli örgü çantalar günümüzde trendlerde yerini almaya devam etmektedir. Renkleriyle motif çeşitliliğiyle her zaman göz kamaştırır ve dikkat çeker. Bu örgü çantaları yaparken kullanacağımız ip çeşitleri; koton ip, batik ip, yarnart ip, jeans ip gibi ip türlerini tercih edebilirsiniz. Tığ ile çanta sapı yapımı da oldukça keyiflidir, bununla ilgili detaylı bilgi için de yazarımız Sirac; tığ ile çanta sapı yapımı hakkında oldukça değerli bilgiler paylaşmıştır.

Örgü Çanta Kimler İçin Uygundur?

Örgü çantaların bir sınırlaması yoktur. Her yaş grubu kendine uygun şekil ve modelde örgü çantasını seçerek yaz ve sonbahar döneminde istediği alanda kombinleyerek kullanabilir.

Örgü Çanta Modelleri Neledir?

Her kadının kıyafetleriyle kombin yapabileceği çanta modelleri şu şekildedir: omuz çantası modeli, kova çanta modeli, postacı çanta modeli, askılı omuz çantası modeli, tote çanta modeli, bel çantası modeli, abiye çanta modeli, baget çanta modeli, portföy çanta modeli gibi birçok çeşitli modelleri bulunur.

Örgü Çantanın Avantajları Nelerdir?

Her çantada olduğu gibi örgü çantanın avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar kısaca şöyledir:

 • Ebatları büyüklü küçüklü olarak istenildiği gibi ayarlanması.
 • Renkli seçeneklerinin olması.
 • Yaz ve sonbahar aylarındaki kombinlere uyum sağlaması.
 • Şekillerinin ve motiflerinin sınırının olmaması.
 • Çevreye zarar vermemesi.
 • Geri dönüştürülebilir olması.
 • Pratik olması.
 • Sağlıklı olması.
 • Hem spor hem şık görünüm için uygun olması.

Yukarıda yer alan maddeleri örgü çantanın yararları arasında da gösterebiliriz.

Örgü Çantanın Dezavantajları Nelerdir?

Örgü çantanın dezavantajları şu şekildedir:

 • Kış mevsimi için uygun değildir.
 • Kısa sürede deforme olma ihtimali vardır.
 • Su ve hava geçirgenliği yüksektir.
 • Laptop gibi değerli eşyalarınızı koruma düzeyi düşüktür.
 • Her ortamda uyum sağlayamayabilir.

Her çantanın dezavantajları bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tarz dezavantajlar motivasyonunuzu olumsuz etkilemesin.

Örgü Çantanın Çevreye Faydaları Nelerdir?

Örgü çantaların çevreye birçok faydası vardır. Bunların en temellerini maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Kullanılan malzemelerin geri dönüşümlü olması.
 • Pamuk olması.
 • Sağlıklı olması.
 • Uzun süre kullanılabilir olması.

Günümüzde daha çok gençlerin tercih ettiği yaz aylarında kullanılan motifli örgü çantalar rengarenk oluşu uyumu ve şık durmasıyla göz doldurmaktadır. Bu tür motifli örgü çantalar tek bir motifle yapılabildiği gibi parça parça birçok motiflerin buluşması ile çok şık rengarenk motifli çantalar yapılmaktadır.

Mevsimine Göre Çanta Renkleri

Mevsimlere göre çantaların renkleri de kombine ve çevreye uyum sağlaması açısından değişir. 4 mevsimde başlıca kullanılacak renkleri maddeler halinde sıralayacak olursak aylara göre yapılan ( motifli – motifsiz ) çantaların renkleri genellikle şu şekildedir:

Sonbahar  mevsiminde; kiremit rengi, turuncu, hardal rengi, koyu yeşil gibi renkler tercih edilmektedir.

Kış mevsiminde; siyah, gri, bordo, lacivert, koyu yeşil, kahve tonları, kahverengi gibi renkler tercih edilir.

Yaz mevsiminde; mavi, pembe, sarı, mor, yeşil, beyaz, ekru, bej rengi, kırık beyaz gibi renkler tercih edilmektedir.

İlkbahar mevsiminde; turuncu, mavi, yeşil gibi renkler tercih edilir.

Örgü Çanta Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Örgü çanta kullanımında, tercih edilen tığ işi veya şişle örülmüş olan çantanın kombinlenmesi de çantamızın daha güzel gözükmesini ve öne çıkmasını sağlayacaktır. Modeline göre çantanız omzunuzda, kolunuzda veya elinizde olacağı için buna uygun aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz.

Örgü Çantamızı Nasıl Daha Uzun Kullanabiliriz?

Çantalar arasında daha az ömre sahip olan örgü çantaları daha uzun ömürlü kullanmak için aşağıda paylaşmış olduğumuz önerileri dikkate alabilirsiniz. Bu öneriler:

 • Makineye yıkamak için çok sık atmamalıyız gerekirse elinizde nazikçe yıkayabilirsiniz.
 • Dokusunu bozmamak için ılık suyla temizlemeniz daha iyi olacaktır.
 • Çantanıza çok ağır eşyalar koymamalısınız. Bu durumlar çantanızı esnetir veya kopartabilir. Böylece çantanız daha çabuk yıpranacaktır.
 • Çantanızın içindeki astarın zarar görmemesi için , içine koyduğunuz eşyaları korunaklı bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

Sonuç

Örgü çanta; tığ veya şiş yardımı ile yapılan bir çanta çeşididir. Günümüzde de trendlerde yerini almış bulunmaktadır. Kıyafetinizle uygun kombinlediğinizde renkleriyle ve motifleriyle öne çıkarak kombininize renk katmış bulunur. Çantanızı oluşturmak için uygun ip ve tığınızı da seçmeniz gerekmektedir. Renkli ipler kullanarak modelinizin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte; çantanızın sap boyutunu belli cm aralıklarında ayarlayarak istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Geri dönüştürülebilir olmasıyla çevreye zarar vermez ve uzun süre kullanılabilir. Kullanırken elde yıkamaya ve ağır eşyalar koymamaya dikkat etmeliyiz.

Örgü çantanızı güzel günlerde kullanmanız dileğiyle…

Sıkça Sorulan Sorular

Örgü çantalarda hangi ip türleri kullanılır?

Makrome ipi, kağıt ip, rafya ipi, ribbon ipi örgü örenler kullanmaktadır.

Örgü çantalarda öne çıkan motifler nelerdir?

Kare motif, üçgen motif, geometrik şekiller motifler, eski Türk gelenek ve göreneklerine bağlı motifleri örgü ören uzmanlar önermektedir.

Örgü örmenin faydaları nelerdir?

Örgü örmek stresi azaltır, anksiyeteyi düşürür, konsantrasyonu arttırır.

Hazır örgü çantalar bulunmakta mıdır?

Evet, makine yardımıyla örülen hazır çantalar bulunmaktadır.

Outlet mağazalarda örgü çanta bulabilir miyim?

Nadiren de olsa bulabilirsiniz. Bu tür ürünleri nerede bulabileceğinizi Outlet mağazalarda çanta online başlıklı makalemizden inceleyebilirsiniz.

Erkekler örgü çanta örebilir mi?

Evet, örgü dükkanlarından alacakları özel dersler, asmek kursları veya YouTube gibi platformlarda yer alan örgü örme dersleri yardımıyla kolaylıkla çanta örebilir.

Örgü çanta yıkanabilir mi? Bozulma ihtimali var mı?

Makine ile yıkanmasını genellikle önermemekteyiz. Ilık su ile dokusunu hırpalamadan yumuşak dokunuşlar ile yıkayabilirsiniz.

Örgü çanta için bir ip öneriniz marka olarak nedir?

Yıllardır örgü örneği ile öne çıkan örenbayan marka ipleri çanta yapımında tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın