Genel

Outlet Mağazalardan Çanta Alınır Mı?

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalyada çanta satan outlet mağazalarının sayısı oldukça hızlı artmaktadır.

tOutlet mağazaları; giyim, ayakkabı, çanta, cüzdan, kemer, gözlük ve elektronik eşyaları daha uygun fiyatla satan dijital veya fiziksel mağazalardır. Bu mağazalara gelen ürünler normal mağaza fiyatlarına kıyasla daha uygun fiyatla satışa çıktığını gözlemliyoruz.

Türkiye’de outlet mağazalarının tarihine baktığımızda ağırlıklı olarak şehrin uzak noktalarına kurulduğunu görürdük. Şehirlerin kalabalıklaşması, yerleşim alanlarının genişlemesi ve ulaşım ağlarının gelişmesiyle bu mağazalara erişim kolaylaşmıştır. İlk başlarda kıyafet, çanta, gözlük ve ayakkabı gibi ürünlerinin ağırlıklı olduğu bu mağazalarda günümüzde elektrik ve elektronik ürünlerinin de öne çıktığını görmekteyiz.

Outlet Mağazalarda Defolu Ürünler Mi Satılır?

Outlet mağazalardaki ürünlerin fiyatı normal fiyattan ortalama olarak %25 daha uygun olmaktadır. Ürünler genellikle daha model olarak önceden rafa çıkmış ürünler olmaktadır. Dolayısıyla yeni veya ilk çıkan ürünler outlet mağazalarda genellikle satılmamaktadır. Outlet mağazalarında satılan ürünler genellikle aşağıdaki gibidir:

Teşhir Ürünler: Teşhir ürünü, daha önceden mağazalarda satışa çıkmış ürünler olmaktadır. Bu ürünler deneme amacıyla çıkmış elektrik ve elektronik ürünlerin olmasının yanı sıra podyuma çıkmış tekstil ürünleri de olabilmektedir. Ürünler birçok kişi tarafından incelendiği veya denendiği için ufak tefek deformeler olabilmektedir. Bu tür ürünler alınırken dikkatle incelemeleri önerilmektedir.

Uygun Fiyatlı Ürünler: Günümüzde bazı outlet mağazaları da strateji olarak değişikliğe gitmiş ve daha uygun fiyatları olan giriş seviyesindeki ürünlere odaklanmışlardır. Bu mağazalarda marka ürünler yine bulunmakta ve daha uygun fiyatlara satılmaktadır. Ancak, bu ürünlerin kaliteleri daha düşük olabilmekte ve daha hızlı yıpranabilmektedir. Bu sebeple, ürünleri seçerken dikkat etmekte yarar vardır. 

Defolu Ürünler: Her üretici firmanın %5’e kadar hatalı ürün imalatı olabilmektedir. Bunlar hatalı ürün olarak kabul edilmekte ve normal satış mağazalarına getirilmemektedir. Bu ürünler, outlet mağazalarına getirilmekte ve yaklaşık olarak %50’ye kadar daha uygun fiyata satılabilmektedir. Bu ürünler tercih edilirken daha dikkatli olunmalıdır. Kullanıma engel teşkil edecek defo varsa müşteri için memnuniyetsizlik ve israf olarak sonuçlanacaktır. 

Normal Ürünler: İlk başta outlet olarak hizmet vermeye başlayan fakat sonradan bu ürün kaynağının az olmasından ötürü standart mağazaya dönüşen mağazalardır. Bu mağazalarda ilk başta yukarıda belirtilen üç tür ürünlerden biri veya birkaçı ağırlıklı olarak satılırken normal ürünlere doğru bir geçiş mevcuttur. Fiyat olarak da standart bir satış mağazasıyla %90 oranında aynı stratejiler mevcuttur. 

Outlet Mağazalarda Çanta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her mağazadan alınan ürünlerde olduğu gibi outlet mağazalardan da çanta alırken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Outlet mağazalardan çanta alırken aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

Dış Cephesine Dikkat Edin: Çanta alırken çantanın dışında herhangi bir deforme olup olmadığını kontrol edin. Desen veya modelinin hatlarında bir kayma olup olmadığını inceleyin. Çizik, kopuk, delik veya deforme olmuş yüzeyler varsa bunu bilerek alın.

Fermuar Mekanizmasına Dikkat Edin: Çantayı incelerken mutlaka fermuar ve düğmelerinin kapanma açma mekanizmalarını kontrol edin. Kontrol ederken içindeki kağıt ve kartonlara, kumaşlara takılmamasına özen gösterin. 

Çanta Saplarına Dikkat Edin: Çanta sapının demirinin düzgünlüğüne, boyutuna, yıpranma payına ve kullanışlılığına dikkat edin. 

Etiket Kontrolünü Sağlayın: Çantanızın etiketini ve orjinalliğini kontrol edin. 

Size Uygun Olup Olmadığından Emin Olun: Outlet mağazalarda rastlanan uygun fiyatlar neticesinde hızlı bir şekilde kullanım alanı düşünülmeden satın alma yapılabilmektedir. Bu sebeple; satın alacağınız ürünü nerede ve ne sıklıkla kullanacağınızı mutlaka hayal edin. 

Outlet Mağazalarda Hangi Çantalar Bulunur?

Outlet mağazalarını incelediğimizde çok çeşitli çanta çeşitleri bulunmaktadır. Bu mağazalarda bulunabilen bazı çanta türleri şunlardır:

Kadın Çantaları: En çok rastlanan çantalar arasında kadın çantaları yer almaktadır. Deri, kumaş, hasır, süet veya yapay malzemeler aracılığıyla üretilmiş çantalar bulunmaktadır. Bu çanta çeşitleri de kullanım amacına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Erkek Çantaları: Kadın çantalarından sonra en çok rastlanan çanta türüdür. Gündelik, seyahat, spor ve diğer amaçlar için kullanılan çanta türlerini bulmak oldukça mümkündür. Fiyat olarak ise outlet mağazalarda bulunması nedeniyle erkek çantaları oldukça uygun olabilmektedir.

İş Çantaları: Evrak, bilgisayar, not, döküman ve fatura gibi eşyaları taşımanızda yardımcı olan çanta çeşididir. Farklı ve uygun çanta modellerini outlet mağazalarında bulmanız oldukça mümkündür. 

Seyahat Çantaları: Kabin boyu olarak adlandırabileceğimiz çanta çeşitlerini de bu mağazalarda bulabilmeniz mümkündür. Su geçirgenliği, darbeye karşı dayanıklılığı ve hafifliği gibi konulara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Sırt Çantaları: Sırt çantalarının mağazalarda satışı ise oldukça kapsamlıdır. Trekking gibi dağ yürüyüşü, kamp ve diğer sosyal aktiviteler için bu ürünler bulunabilmektedir. Bunun dışında günlük kullanım, okul ve diğer ihtiyaçlar için de sırt çantaları bulunabilmektedir.

Laptop Çantaları: Kişisel ve iş bilgisayarların taşınmasında oldukça kolaylık ve güvenlik sağlayan bu çantaların satışını da outlet mağazalarında görmemiz mümkündür. Bu tür çantaları satın alırken çanta sapının omuz payı, su geçirgenliği, darbe emişi ve defo kontrolünün yapılmasını önemle önermekteyiz.

Okul Çantaları: Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve hatta üniversite için çeşitli okul çantaları bulunabilmektedir. Satın alacağınız okul çantasının yaşa uygun modeli, kapasitesi, ürünün yağmur ve su geçirgenliği, laptop bölmesinin bulunup bulunmaması ve defo kontrolünün yapılmasını önermekteyiz.

Spor Çantaları: Outlet mağazalarda en çok rastlanan ürünlerden birisi de spor çantaları dır. Spor çantalarını kullanım amacınıza göre tercih etmeniz gerekmektedir. Örneğin; ter kokmaması için hava alan gözeneklerinin olması, leke tutmaması, hafif olması ve defo kontrolünün yapılması gibi bazı kriterler başlıca önemli olan kontroller arasında yerini almaktadır.

Outlet Mağazalar Nerelerde Bulunur? 

Outlet mağazalar adres olarak çeşitli noktalarda olabilmektedir. Eskiden şehir dışına konumlandırılan bu mağazalar günümüzde şehrin göbeğine kadar gelmişlerdir. Outlet mağazaları konumları kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Alışveriş Merkezleri (AVM): Kimi alışveriş merkezleri kendilerini outlet center (outlet merkezi) olarak konumlandırırken kimi alışveriş merkezleri de mağazalarının bir kısmını outlet için ayırmaktadır. Alışveriş merkezlerinde outlet mağazası bulunup bulunmadığını öğrenmek için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Şehir Merkezleri: Şehrin göbeğinde yer alan büyük outlet mağazalarına mutlaka tanık olmuşsunuzdur. Bu tür mağazaları en çok şehirlerin çarşı olarak adlandırdıkları yerlerde görmeniz mümkündür. 

Petrol İstasyonları: Nadir görülen konsept olmakla birlikte şehir dışına veya çevre yoluna çıkan yollar üzerinde görülmesi mümkün olan mağazalardır. Fiyatları diğer mağazalara nispeten daha uygun olabilmektedir.

Şehir Çıkışı: Şehrin dışında bulunan bu mağazalar; fiyatı nispeten uygun olarak konumlandırılmıştır. Bu mağazalar geçmişte daha fazla olurken günümüzde yerini şehir içine doğru bırakmaya başlamıştır.

Dinlenme Tesisleri: Outlet mağazalarının bulunduğu yerlerden birisi de dinlenme tesisleri dir. Şehirlerarası yolculuk yapan insanlar, dinlenme molalarında bu tür outlet merkezlerine girmekte ve bu mağazalardan alışveriş yapmaktadır. Bir daha iade ve geri dönüşü olmanın kolay olmadığı bu mağazalardan alışveriş yaparken ürün iyi bir şekilde incelenmeli ve fiyatının uygun maliyete geldiğinden emin olunmalıdır. 

İnternet Mağazaları: Fiziksel mağazaların yanı sıra kimi markalar outlet hizmetini internet üzerinden sağlayabilmektedir. Dolayısıyla bazı markalar; ihraç fazlası, sezon sonu veya defolu ürünlerini internet mağazaları aracılığıyla satabilmektedir. Kimi mağazalar sadece internet kanalını kullanırken kimi mağazalar da fiziksel mağaza da açabilmektedir. Bazı markalar ise oluşumunu sadece outlet üzerine konumlandırabilmekte ve sadece internet üzerinden satış yapabilmektedir. Bunun için web sitelerini ve sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanmaktadırlar. 

Sıkça Sorulan Sorular

Outlet mağazası nedir?

Outlet mağazası; insanların daha uygun fiyatla ürünler aldığı lokasyonlardır.

Bu tür outlet mağazalarda neler satılır?

Kıyafet, gözlük, çanta, ayakkabı ve elektronik cihazlar gibi çeşitli ürünler satılmaktadır.

Outlet mağazaları güvenilir midir?

Bu durum her ürün ve hizmette olduğu gibi mağazadan mağazaya değişiklik göstermektedir. Alışveriş yapmadan önce ön bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Outlet mağazaları ürünleri uygun fiyata mı satar?

Çoğunlukla evet, uygun fiyatlı ürünleri rafa koymayı tercih ederler. Ancak stok yokluğu, tedarik sıkıntısı ve strateji değişikliği gibi sebeplerden ötürü piyasaya göre uygun fiyatlı ürünler de satmayabilirler.

Outlet mağazalarda çanta bulunur mu?

Evet, outlet mağazalarında kadın, erkek, çocuk ve hobi amaçlı kullanımlar için çanta çeşitleri bulunmaktadır.

Outlet mağazalarında çantalar uygun fiyatlı mıdır?

Çantanın markasına, türüne ve mağazanın stratejisine bağlı olarak fiyatları değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bu soruya net bir cevap vermek zordur.

Outlet mağazalarında taksit imkanı olmakta mıdır?

Evet, genellikle anlaşmalı bankalar için taksit imkanı tanımaktadırlar.

Outlet mağazalarında iade imkanı var mıdır?

İade ve değişim şartları ürüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak outlet ürünlerin genellikle değişim imkanı bulunmamaktadır.

Outlet mağazalarında defolu çanta bulunur mu?

Bu konu hakkında defolu çanta ile ilgili yazmış olduğumuz içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın