Genel, Unisex

Yağmurlu Havalarda Ne Tür Çantalar Tercih Etmeliyim? 

su geçirmez çanta

Yağmurlu havalara uygun çanta seçimi oldukça önemli. Yağmurlu havalar, günlük hayatımızı doğrudan etkileyen hava koşullarından biridir. Bu hava şartlarında ıslanmamak için çaba göstermek bir yana, bir de eşyalarımızı nasıl koruyacağız derdine düşüyoruz. Bu durumlarda ‘Yağmurlu havalarda ne tür çantalar kullanmalıyım?’ sorusu da kaçınılmaz oluyor. Özellikle de elimizde taşıdığımız telefon, cüzdan ve benzeri eşyaları yağmur suyundan olabildiğince korumak gerekiyor. Eğer okul dönemindeysek de kitap, bilgisayar, şarj aleti ve defterleri suya maruz bırakmamak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

Dışarı çıkarken taşımamız gereken eşyaları yağmurlu havalarda korumak için özel çantalar tercih etmek gerekiyor. Yağmura dayanıklı ve eşyaları en iyi şekilde koruyan çantaları tercih etmek etkili bir çözüm olacak. Şemsiye için gözü olan, yüzeyde sıvı tutmayan, kesinlikle su geçirmez bir çanta, konforlu bir seçim olacaktır. Böylece yağmurlu havalarda, ruhunuzu ve şıklığınızı koruyarak, gökyüzünün melodisini en iyi şekilde yaşayabilirsiniz. Yağmurlu günler artık sizin için bir stil şölenine dönüşecek! Bu içerikte, yağmurlu havalarda kullanabileceğiniz birbirinden farklı çanta türlerini sunacağız

Su Geçirmez Çantalar 

Yağmur suyunun eşyalarınıza verebileceği zarardan kaçınmak için çantanızın materyalini iyi seçmeniz gerekiyor. Su geçirmez çantalar, yağmurlu havalara uygun çanta modellerinden biri. Size sonbahar ya da kış aylarında eşlik edecek su geçirmez çantalar kurtarıcınız olacak. Hem okul hem de günlük hayat konseptine uygun olarak tasarlanan bu çantaları istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Birçok formda üretilen su geçirmez çantalar, eşyalarınızı en iyi şekilde yağmurdan korumayı başarır. Peki su geçirmez çantaların diğer çantalardan farkı ne? Bu çanta türünü diğerlerinden ayıran özellikleri şunlardır:

  • Çift katlı kumaştan üretilir ve alt katında astar bulunur. 
  • Bazılarında ise paraşüt kumaş kullanılır ve bu da yağmur damlalarının kayarak çantadan temizlenmesini sağlar.
  • Tasarım olarak da çok bölmeli olan su geçirmez çantalara diğer gündelik eşyalarınızı rahatça yerleştirebilirsiniz.  

Yağmura dayanıklı ve çok kullanışlı olan bu çantaları özellikle de yağmurlu havalarda kullanmanızı öneriyoruz.  

Naylon ve Polyester Çantalar 

Yağmurlu havalara uygun çanta türlerini seçerken önce materyaline bakılması gerektiğine değinmiştik. Naylon ve polyester çantalar tam da bu havalarda dış kullanıma uygun türler olarak karşımıza çıkıyor. İçeriğindeki naylon ve polyester, suyu çekmez ve yağmur damlaları çantanın üzerinden kayıp gider . Naylon ve polyester çantalar spor ve günlük kullanıma uygundur. İster okula ister işyerine giderken eşyalarınızı yağmurdan korumak için bu çanta türünü kullanmanızı tavsiye ediyoruz

Deri Çantalar 

Yağmurlu günlerin en favori çantalarından biri de deri çantalar. Bu tür çantalar, kış aylarında beklenmedik yağmurlarda kullanılabilecek en ideal çantalardır. Suni ya da gerçek deri fark etmeksizin, yağmura karşı dayanıklıdır. Dolayısıyla suya dayanıklı yapısıyla eşyalarınızı yağmurdan korur. Günümüzde deri çantalar çok farklı modellerde mevcuttur. 

İş, okul, sosyal etkinlik ya da özel bir davet fark etmeksizin her yere uyum sağlayan modellerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca deri çantalar spor, klasik ve şık kıyafetlerle de kolayca kombinlenebilir. Yağmurlu havalara uygun çanta modeli olan deri çantaları birçok modelde mevcuttur. omuz çantası, el çantası veya sırt çantası modellerinde bulabilirsiniz. Modern ve klasik tarzlara hitap eden deri çantalar, kışın vazgeçilmeziniz olacak

Outdoor Çantalar 

Outdoor çantalar, son zamanlarda outdoor koleksiyonlarında öne çıkan dış kullanıma özel olarak tasarlanan çantalardır. Bu çantaları daha çok kamp, yürüyüş, spor ve benzeri alanlarda kullanabilirsiniz. Outdoor çanta modelleri özellikle de doğa tutkunlarına hitap ediyor. Yağmurlu ve serin havada doğada vakit geçirmek tam size göre ise, bu çanta türünü çok kullanışlı bulacaksınız. Modern kullanıma da uyum sağlayan outdoor çantaları artık şehir hayatında günlük kullanımına da sıklıkla rastlıyoruz

Çok kullanışlı ve kötü hava şartlarına uygun malzemelerden üretilen bu çantalar çeşitli modellerde mevcuttur. Outdoor çantalar, saatlerde yağmur veya kar altında dursa da su geçirmez yapısı sayesinde zarar görmez. Hatta bu çantalar, olumsuz hava şartlarına uygun olarak üretildiği için su geçirmez garantisi ile satılıyor. Dolayısıyla yağmurlu havalarda güvenle kullanmak için outdoor çantaları mutlaka tavsiye ediyoruz. 

Bel Çantaları 

Son dönemde kullanımı moda olan ve tasarımıyla dikkat çeken çanta türlerinden biri de bel çantalarıdır. Küçük ve farklı kullanım şekline sahip olan bu çantalar özellikle de kadınlar tarafından tercih ediliyor. Çaprazlama göğüs üzerinden takılan bu çanta türü güvenlik açısından da oldukça avantajlı. 

Hareket etme kolaylığı ve çantayı bir yerde unutma riskini ortadan kaldıran bel çantaları yağmurlu havalarda da tercih sebebidir. Göğüs üzerine takılan bu çantalar şemsiyenin altında kolayca saklanır ve yağmur suyundan korunur. Ayrıca yağmurlu günlerde yağmurluk ya da mont içine de takmanız mümkündür. Küçük ve kolay taşınabilir özellikte olduğu için bel çantasına telefon, cüzdan ve şarj aleti gibi eşyalarını koyabilirsiniz. Çoğu bel çantası plastikten üretildiği için yağmurlu havalara uygun çanta alternatifi sunar. 

Silikon Çantalar 

Silikon çantalar, son trende uygun kullanım sunan çanta türlerinden biri. Şık ve oldukça estetik tasarımda olan bu çantalar, içerdiği materyal sayesinde suya dayanıklıdır. Değerli eşyalarınızı sudan korumak ve aynı zamanda şık bir çanta takmak istiyorsanız silikon çantalar size göre olabilir. Renk ve desen bakımından çeşitli modellerde üretilen bu çantalar küçük ve büyük boyutlarda da mevcuttur. Yani, kullanım amacınıza ve alanınıza göre bu estetik ve su geçirmez çantaları kullanabilirsiniz. 

Silikon çantalar aynı zamanda kolayca temizlenebilir özelliğine sahip. Yağmurdan kirlendiği zaman sadece nemli bir bezle silerek tertemiz görünüme tekrar kavuşturabilirsiniz. Esnek ve dayanıklı bir malzeme olan silikon, uzun süre kullanım sunar. Dolayısıyla yağmurlu havalara uygun çanta olan silikon çantalar size yıllarca dayanıklılığıyla eşlik edecektir. 

İç Astarlı Çantalar 

Yağmurlu havalara uygun çanta türleri oldukça fazla. İç astarlı çantalar da bu hava koşullarında size fonksiyonelliği ve kullanışlılığı ile eşlik edebilir. Astarsız çantalara göre daha iyi su geçirmez özelliği olan iç astar olan çantalar daha güvenlidir. Bu tip çantalar genel sırt çantası şeklinde üretilir. 

Yağmur suyu bu çantaya temas ettiğinde dış kısmı suyu çeker. Ancak iki katlı olduğu için iç astara su sızıntısı olmaz. Dolayısıyla iç astarı koruyucudur. Bazı kumaş türü çantaların iç astarı su geçirmez özelliktedir. Dış kısım suyu çekerken iç kısmı çekmez ve yağmura karşı gizli bir koruyucudur. Özellikle de okul ve iş hayatında iç astarlı çantalar size mükemmel bir kullanım sunacak. Yağmura dayanıklı çanta seçimi için bu çantaların modellerini hemen inceleyebilirsiniz.

İç Astarlı ve Süngerli Evrak Çantaları 

İç astarlı ve süngerli evrak çantaları işe giden kişilere hitap ediyor. Modern hayatta, işe yetişmenin yanı sıra evrak gibi materyallerin zarar görmemesi önemli. Ancak yağmurlu günlerde kağıt, defter ve kitap gibi eşyalar başta zarar görüyor. Yağmurlu havada işe gidecekseniz ve evraklarınızı da götürmeniz gerekiyorsa size etkili bir alternatif sunabiliriz. Yağmurlu havalara uygun çanta olan iç astarlı ve süngerli evrak çantalarını bu durumlarda kullanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Kışın beyaz çanta takılır mı? 

Kışın beyaz çanta kullanmak elbette mümkün. Kolay temizlenebilen ve su geçirmez özelliklerde olan beyaz renkli çantaları tercih edebilirsiniz. Her mevsimde kullanmaya uygun olan beyaz çantaları, farklı materyallerden üretilen modellerde bulabilirsiniz. Örneğin, silikon ve naylondan üretilen beyaz renkli kol çantalarını kışın kullanabilirsiniz. 

Kaliteli çanta nasıl anlaşılır? 

Kaliteli çanta; materyali, dikiş kalitesi, dikişlerin eşit şekilde yapılmış olması ve fermuar gibi unsurlara göre değişir. Bu materyaller, sağlam olduğu için yıllarca dört mevsim boyunca pratik bir kullanım sunar

Polyester çanta su geçirir mi? 

Polyester çanta, dayanıklı bir malzeme olan polyester ile üretilir ve su geçirmez. Dayanıklılığının yanı sıra temizliği de kolay olan bu çantalar ıslansa bile küf ve mantardan etkilenmez. Her zaman yeni gibi görünen bu çantayı istediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz

Su geçirmez kumaş adı nedir? 

Su geçirmez kumaş, İngilizce’de waterproof fabric olarak adlandırılmaktadır. Türkçe’de poşet kumaş anlamına gelmektedir. Su geçirmeyen yapısıyla öne çıkan bu kumaş özellikle de çantalarda kullanılmaktadır.

Örgü çanta kışın kullanılır mı? 

Örgü çanta kıştan ziyade sonbahar ve yaz aylarında daha rahat bir kullanım sunar. İpliklerinin içinden su girebileceği için eşyaları tam anlamıyla koruyamayabilir. Ancak sık ve sağlam örgülerle tasarlanırsa hafif yağmurlu havalarda kullanılabilir. Örgü çantayı kendiniz yapmak isterseniz örgü çanta yapımı rehberimize göz atabilirsiniz.

Yağmurlu havalara uygun çanta seçerken bu örnekleri göz önünde bulundurarak değerlendirebilirsiniz. Eğer bu çantalara ek önerileriniz varsa bunu yorumda bizimle paylaşabilirsiniz. Daha fazlası için kışlık çanta modellerine bakabilirsiniz! Bu yağmurlu gün stil önerilerini sevdiklerinizle paylaşarak onların da yağmurlu havalarda şık ve rahat olmalarına yardımcı olun!

Bir yanıt yazın