Genel

Ucuz Çanta En Uygun Nereden Alınır?

Kadınlar çantaların en uygun fiyatlı olanını tercih etmeleriyle birlikte kaliteli olmasına da özen göstermektedir.

Çanta herkesin tercih ettiği uygun maliyetli bir taşıma aracıdır. Ancak kullanıldığı malzeme, işçilik ve lojistik gibi maliyetler sebebiyle fiyatları ucuz çanta fiyatlarında bile artış gösterebilmektedir. Dolayısıyla bu maliyetleri en aza indirmek için çanta kullanıcıları en uygun maliyetli bir şekilde çantaları satın almak istemektedir. Bu yazımızda en uygun maliyetli bir şekilde çantalar nereden ve nasıl satın alındığını inceleyeceğiz.

Ucuz Çanta Satın Alırken Sezonun Tersi Yönünde Hareket Edin

Çanta alırken sık yapılan hatalardan biri de yeni gelen sezon ürünlerini ilk çıktığı anda satın almaktan geçmektedir. Yeni gelen çantaların stoğu fazla, modeli yeni ve talebin yüksek olması sebebiyle yüksek fiyat bandını koruması muhtemeldir. Ancak sezonun sonuna doğru bu fiyatlar yarı yarıya ve hatta daha fazla inmesi mümkündür. Dolayısıyla ucuz çanta alırken sezonun sonuna doğru alınması daha uygun bir seçenek olmaktadır.

Örneğin yaz sezonu için bir hasır çanta satın alacaksanız bunu bir önceki yaz sezonunun ağustos ayının yarısından itibaren tercih etmeniz gerekir. Kışlık bir deri çanta tercih edecekseniz de bunu mart ayının yarısından itibaren ele almanız gerekir. Ancak dönem sonuna yaklaştığınızda yüksek talep ürünleri bulamayabilirsiniz. Bazı ürünler hiç indirime girmeyebilir veya stoğu indirime girmeden de tükenebilir. Eğer çok istediğiniz bir ürünse fazla vakit geçirmeden almanızı tavsiye ederiz.

Ucuz Çantaları Kıyaslarken Fiyat Karşılaştırma Sitelerine de Göz Atın

En uygun fiyatlı çantayı incelerken mutlaka fiyat karşılaştırma sitelerine göz atın. Bu sitelerde hem renk, hem beden hem de fiyat seçeneklerini daha detaylı görebilir, kargo maliyetlerini öğrenebilir ve sizin için en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz. Ancak ilgili satıcıyı incelerken mutlaka güvenilir bir satıcı olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde başınız ağrıyabilir.

Bunun dışında Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları aracılığıyla da ilgili çantanın modelini yazarak tarayabilir ve kıyaslama sitelerinde bulmadığınız sitelere de rastlayabilirsiniz. Yine bu sitelerden satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka güvenli olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Birden Çok Çanta Markası Satan Mağazaları İnceleyin

Birden fazla çanta markası satan mağazalarda da yüksek indirim fırsatları olmaktadır. Örneğin Boyner, Özdilek, Ayakkabı Dünyası gibi mağazaların hem fiziksel hem de dijital mağazalarını mercek altına alın. Perakende olarak birden fazla markayı bünyelerinde barındırmaları sebebiyle yüksek satış hacmine ulaşan bu markalarda daha fazla fırsatlar elde etmeniz olasıdır.

Örneğin; beğenmiş olduğunuz bir ürünün muadili veya daha güzeli bu tür mağazalarda bulunmakta ve daha uygun fiyatlı olma ihtimali olmaktadır. Ayrıca sunmuş oldukları yüksek taksit imkanları da bu tür çantaları alabilmeniz için daha kolay imkanlar sunmuş olacaktır. Bu tür perakende mağazalarında sezona bağlı olarak yazlık çantalar, okul çantaları, genel olarak kadın ve erkek çantaları, düğün için özel çanta çeşitleri, iş ve seyahat amaçlı çantalar bulmanız mümkündür.

Markaların Fiziksel Mağazalarını Takip Edin

Markalar, kendi fiziksel mağazalarında dönemsel olarak kısa süreli indirimler yapmaktadır. Ancak bu indirimleri kendi müşterilerine SMS veya e-Posta aracılığıyla hızlı bir şekilde ilettiği için bu tür indirimdeki ürünler çok kısa bir sürede tükenmektedir. Dolayısıyla ilgili markaların e-posta ve SMS bültenine abone olmanızı ve sık sık fiziksel mağazalarını takip etmenizi öneririz. Ayrıca birden fazla fiziksel mağazalarının da yerinin tespitini önceden yapmanız olası bir stok bitmesi durumunda işinizi kolaylaştıracaktır.

Markaların Dijital Mağazalarını Takip Edin

Kimi markalar sadece fiziksel mağazalarında indirim yapmayı tercih ederken kimi mağazalar da dijital kanallar aracılığıyla indirim yapabilmektedir. Bazı markalar ise her iki kanalda da eş zamanlı indirim başlatabilmektedir. Çanta indirimi yaparken markalar birkaç farklı strateji izlemektedir. Bunlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • İndirim Kodu: Markalar sezona, aya veya iş ortaklığına bağlı olarak indirim kodu sunabilmektedir. Bu kodlar geçici olup tüm çantalara veya belirli bir marka ve modele özgü de olabilmektedir. Bu indirim kodları ise web sitenin içerisinde, SMS aracılığıyla, e-posta aracılığıyla veya indirim kuponu paylaşan siteler aracılığıyla elde edilebilir. Bazen bankalar ile de ortak anlaşmaya giden markalar; ekstra puan, taksit ve yüzde olarak oransal indirim uygulayabilmektedir.
  • Direkt İndirim: Bu indirim çeşidinde ise ilgili çantalara direkt indirim uygulanmaktadır. Bunun için herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Direkt üzerinde kırmızı ile işaretlenmiş ve yeni fiyatı uygulanmış olarak bulunmaktadır.
  • Belirli Bir Fiyat Üzerine İndirim: Bu indirim çeşidinde ilgili mağaza sizden belirli bir fiyatta alışveriş yapmanızı talep eder. Örneğin 1000 liralık bir alışveriş yapan müşterilerine %20’lik bir indirim uygulayacağını belirtir. Öyle yapıldığında ise alışveriş 800 liraya gelir.
  • Üyelik Karşılığında İndirim: Bu indirim türünde ise ilk defa üyelik, SMS kabulü veya e-posta doğrulama gibi kişisel veri paylaşımı karşılığında alınan indirim türüdür. Bu tür indirimlerde de ortalama %10’luk bir indirim fırsatı bulunmaktadır.
  • Kartla Alışveriş Karşılığında İndirim: Bazı bankalar veya banka hizmeti veren kurum ve kuruluşlar; belirli sitelerden yapılan harcamalara indirim uygulamaktadır. Bu da verilen diğer bir indirim fırsatıdır. Ancak bu indirimin çantalar için uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilmelidir.
  • Sadakat Programı İndirimi: Bazı markaların kendine ait sadakat puanları olmaktadır. Sahip olduğunuz üyelikte biriken puanlarınız varsa bu puanları kullanabilir ve çantanızı indirimli satın alabilirsiniz.
  • Doğum Günü İndirimi: Markaların bir kısmı doğum gününe özel indirimler yapabilmektedir. Ancak bunun için daha önceden bir üyeliğinizin olması gerekmektedir. Eğer üyeliğiniz varsa belirli bir oranda indirim veya belirli bir miktarda nakit indirim yapma ihtimalleri bulunmaktadır.

Etrafınızdaki Outlet Mağazaları Tespit Edin

Outlet mağazalar her ne kadar normal sezona ait ürün satıyor olsa da genellikle sezon sonu veya öncesine ait olan, defolu veya az defolu ürünleri satmaktadır. Bu da müşteriler için ekstra bir ucuzluk anlamına gelmektedir. Eğer alışveriş yapmış olduğunuz mağazaların outleti varsa mutlaka onları da incelemenizi öneririz. Yine de ürünleri alırken dikkatli olmanızı öneriyoruz. Raf ömrünü tamamlamış, belirgin defoları bulunan veya deformesi yüksek olan ürünleri almamaya özen gösterin.

Sosyete Pazarlarını Keşfedin

Çanta alışverişine çıktığınızda belki de en keyifli olacak yerlerden birisi de şüphesiz sosyete pazarlarıdır. Bu pazarlar; elit semtlerde kurulan ve orta-üst kesime hitap eden pazar alanlarıdır. Buralarda organik yiyecekler, kıyafetler, çantalar ve aksesuarlar bulmak mümkündür. Satılan ürünler birbirinden renkli, çeşitli ve kaliteli olabilmektedir. Ancak; açıkta satılıyor olması, orijinal ürün satılmaması veya ürünlerde deforme olma ihtimali burda da bulunmaktadır. Çanta incelerken ve satın alırken bunları göz önünde bulundurun.

İhtiyacınız Kadar Çanta Sahibi Olun

Evet, belki bizim kadar siz de çanta bağımlısı olabilir ve yeni çanta edinmekten kendinizi alıkoyamayabilirsiniz. Ancak her ürün satın alımından önce satın alma ihtiyacınızı belirleyin. Örneğin laptopunuzu taşımak için bir çanta satın alıyorsanız, laptop için bölmesinin olduğundan ve süngerli bir alan ile korunduğundan emin olun.

Kendinize bir bütçe aralığı belirleyin ve hayalinizdeki markaları iyi araştırın. Belirlediğiniz bu aralığın çok altına inmemeye veya çok üstüne çıkmamaya çalışın. Çok uygun fiyata bulduğunuz için ihtiyacınız olmayan bir ürünü alıp kendinize bir kalabalık oluşturmayın. Sizin için çok pahalı olan bir ürünün de maliyetine katlanmayın. Ya da bunu taksitlere bölerek daha katlanabilir hale getirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Ucuz çanta kalitesiz midir?

Çantanın kalitesini fiyatı değil malzeme kalitesi belirlemektedir. Bu sebeple çantanın malzeme kalitesini incelemenizi öneririz.

Bir çantada malzeme kalitesi nasıl anlaşılır?

Öncelikle dış cephede kullanılan malzemenin kalitesini inceleyin. Dikiş hatlarına ve düzgünlüğüne bakın. Elinizle dokunduğunuzda bu kalitenin düzeyini kolaylıkla hissedebilirsiniz. Ardından fermuar ve düğmelerini açıp kapatarak ufak bir deneme yapın. Ardından iç kumaşına bakın. Astarın kalitesini inceleyin. Son olarak kullanılan gözlerin kaplama kalitesine bakın.

En çok indirime giren çanta modelleri nelerdir?

İndirime giren tek bir model yoktur. Her çanta kullanım amacına, stoğuna ve sezonuna göre indirim konusunda farklılık gösterebilir. Örneğin aralık ayında bir okul çantasını ve yazlık çantayı uygun fiyata bulmak mümkündür. Ancak bunun için biraz araştırma yapmanız ve çaba göstermeniz gerekebilir.

Outlet mağazaları nasıl bulabilirim?

Yandex ve Google haritalar gibi uygulamalar aracılığıyla outlet anahtar kelimesini yazarak size en yakın olan mağazalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha detaylı bilgi sahibi olmak için outlet mağazalardan çanta alma rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Sosyete pazarında ne tür çantalar bulunur?

Genellikle kadın çantaları bulunmaktadır. Ucuz çanta buralarda uygun maliyetlerle bulunabilmektedir.

Dijital mağazalardan çanta alırken kargo ücreti ödenir mi?

Bu durum mağazaya göre değişiklik göstermektedir. Çanta fiyatı, üyelik türü, toplam alışveriş tutarı gibi kriterler kargo ücretinin olup olmayacağını belirlemektedir.

 

Bir yanıt yazın