Kadın

Portföy Çanta Ne Demek?

portföy çanta ne demek

Portföy çantalar son dönemlerde şık ve işlevsel çanta kullanmak isteyenlerin tercihi oluyor. Bu noktada akıllara portföy çanta ne demek sorusu gelebilir. Fransızca kökenli olan portföy sözcüğü esasında “cüzdan” anlamı taşıyor. Bu bakımdan da portföy çantalar için büyük cüzdan denilebilir. Fakat şık tasarımları sayesinde pek çok kombinin tamamlayıcısı oldukları gibi işlevsel özellikleriyle de bir cüzdandan çok daha fazlasını sunmayı başarmaktadır.

Portföy Çanta Nedir? 

Portföy çanta ne demek sorusuna büyük cüzdan tipi çanta yanıtı verilebilir. Genellikle askısız veya küçük askılı yapıya sahip olarak üretilen bu çantalara portföy çanta adı verilir. Gece kıyafetleri başta olmak üzere pek çok giysiyle kolayca kombin yapılabilmektedir. Hatta jean pantolonlarla da uyum sağladıklarından tercih edilebilmektedir. Küçük boyutlarına karşılık iç tasarımlarında kullanılan işlevsel detaylar sayesinde telefon, kredi kartları, anahtar gibi ihtiyaç duyulacak eşyalar da rahatlıkla taşınabilmektedir.

Tasarım olarak da dikkat çekici görünüme sahip olan bu çantalar sade bir şıklık sevenlerin beklentilerini karşılamayı başarmaktadır. Günlük ve iş yaşamının dışında balo, düğün, toplantı ve benzeri etkinlikler için kullanıcılarının beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır. 

Portföy Çantaların Özellikleri Neler? 

Portföy çanta anlamı itibariyle büyük cüzdan tipi çanta anlamına geliyor olsa da esasında kullanıcılarının yanlarında bulundurmaları gereken eşyaları rahat bir şekilde taşımalarına olanak vererek önemli bir görev üstleniyor. Düğün, balo, toplantı gibi özel günlerden günlük yaşamda büyük çanta taşımayı sevmeyenlere kadar hemen hemen herkese hitap edebilen bu çantaların klasik modelleri olduğu gibi sportif tasarımları da bulunuyor. Aynı şekilde üretildiği malzemeye göre de kullanım alanı farklılık taşıyabiliyor. 

Başta deri olmak üzere hasır, rugan, taşlı, askılı, askısız, taşlı, zarf gibi pek çok detay ve yapıda bulunabiliyor. Dolayısıyla portföy çanta ne anlama gelir sorusuna da diğer taraftan günlük yaşamdan özel davetlere kadar her alanda işlevsel ve şık bir çanta olarak yanıt vermek mümkün. 

Çok farklı renk seçenekleriyle sunulduğu için kullanıcılara zevklerine göre seçim yapabilme imkanı da verebilen bu çantalar böylece kıyafetlerle de tam uyumu kolayca yakalayabiliyor. Portföy çantalarda daha çok sportif tasarımda olan modellerde askı bulunurken klasik tasarıma sahip olan modellerde askı pek tercih edilmiyor. İç kısımda da tek bir bölme olabildiği gibi birden fazla bölme de olabiliyor. 

Tüm bunlarla birlikte portföy çanta ne demek sorusuna özelliklerine de sıralayarak yanıt verebiliriz:

 • Çoğunlukla diğer çantalara kıyasla küçük boyutlara sahiptirler. 
 • Bir ya da birden fazla bölme yapısı içerirler. 
 • Kısa veya uzun yapıda askı kullanılabilir. 
 • Telefon, cüzdan, anahtar, kart gibi günlük yaşamda önemli olan eşyaların taşınmasını sağlarlar. 
 • Günlük yaşam için de uygun olsalar da özellikle düğün, davet, toplantı, akşam yemeği gibi özel günlerde şık bir kıyafet tamamlayıcısı olarak tercih edilirler. 
 • Fermuarlı modelleri bulunabildiği gibi cırtlı yapıya sahip olan modelleri de bulunuyor. 

Portföy Çantalar Nasıl Kullanılmalı?

Portföy çanta anlamı ve yapısı itibariyle kullanım açısından önemli kolaylıklar sunuyor. Dolayısıyla eğer portföy çanta tercih edecekseniz kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta ise kullanım şeklini belirleyen detay olarak çantaların tarz ve yapılarına göre farklılık göstermeleri oluyor. Her birisinin tasarımı farklı olmasının yanı sıra kendisine özgü özellikler de dikkat çekiyor. Özellikleri de modellerin kullanım yöntemi açısından farklı alternatifler içermesine olanak tanıyor. Eğer model ince dokulu kumaştan yapılmışsa astar bölümü de bulunacağından alt kısımdan tutarak çantanızı taşıyabilirsiniz. Aynı zamanda fermuar sistemi de askılık görevi üstlenebiliyor. Fermuar askısı kısmından çantayı tutup rahat bir şekilde çantayı taşıyabilirsiniz. 

En önemli nokta portföy çantaların kullanımı için ister askılı veya askısız olsun kıyafetleriniz ile uyum gösterebilmesidir. Örneğin jean pantolon gibi günlük yaşamda kullandığınız kıyafetleriniz ile portföy çanta kullanmak istiyorsanız bu durumda sportif tasarıma sahip olan modelleri tercih etmelisiniz. Ancak özel davetler ve günler için kullandığınız elbise gibi kıyafetleriniz içinse sade ve parlak tasarıma sahip olan portföy çantalar iyi bir tercih olabilir. Portföy çanta ne anlama gelir sorusuna yanıt kadar kombin yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği de önemlidir. Bu kapsamda da:

 • Renk seçimi etkili bir kombin yapmanın en önemli noktasını oluşturuyor. Kıyafetiniz ile çantanızın renklerinin uyumluluğuna çok dikkat etmelisiniz. 
 • Aynı renk çanta ve kıyafet giymeyi tercih etmiyorsanız bu durumda birbirleri ile tamamen zıt olmayacak şekilde yakın tonlarda renk seçimi yapabilirsiniz. 
 • Saat, ayakkabı ve diğer aksesuarlarınızla da uyumlu olacak bir çanta şıklığınızı arttıracaktır. Örneğin kahverengi kordona sahip bir saat kullanıyorsanız çantanızı kahve tonlarında olması güzel bir uyum oluşturacaktır. 
 • Yaz aylarında da etek, tişört, salopet gibi kıyafetlerde portföy çanta kullanılabilir. Fakat bu kıyafetleriniz ile tercihiniz hasır portföy çantalar veya daha sportif görünüme sahip olan modellerden yana olmalıdır. 
 • Parlak, taşlı veya simli yapıda olan portföy çantaya sahipseniz bu tarz çantaların genellikle iş yaşamında veya özel günlerde tercih edilebileceğini, bu yüzden de elbise veya gömlek gibi kıyafetlere uyum sağlayacağını unutmamalısınız.

Portföy çantalar hem işlevsel hem de şıklık açısından farklı zevklere hitap ettikleri için herkesin beklentilerini karşılamayı başarıyor. İşlevsel ve şık bir çanta kullanarak farkınızı ortaya koymak istiyorsanız portföy çantaları yanınızdan eksik etmeyin! 

Bir yanıt yazın