Kadın

Makyaj Çantasında Olması Gereken 20 Malzeme

Makyaj Çantasında Bulunması Gerekenler 

Her kadının makyaj çantası içinde de bazı unsurların mutlaka olması gerekir. Makyaj çantası, klasik olarak kullanılan çantaların içinde, bazı ürünlerin dağılmasını ve organizasyonunun kolaylaştırılmasının sağlanması için kullanılır. Her kadının çantasında yer alması gereken makyaj çantası içerisinde yer alması gereken çok çeşitli ürünler vardır. Bu ürünler, gündelik hayatta hem işini kolaylaştırır hem de her zaman bakımlı ve güzel görünmesine olanak tanır. Gelin birlikte bir makyaj çantasında neler bulunması gerektiğini inceleyelim: 

Fondöten veya BB krem: Makyaj malzemesi denildiğinde akla ilk gelen ve en önemli cilt ürünleri arasında yer alan fondöten ve BB kremler, makyaj çantasının olmazsa olmazıdır. Gün içinde makyajını tazelemek isteyen, gündüz makyajını geceye uyarlaması gereken durumlar olan kadınlar için bu tip cilt kozmetik ürünlerinin mutlaka çantada yer alması gerekir. 

Pudra: Özellikle yağlı ciltli kişilerde gün içinde ciltte parlama çok yaşanan bir sorundur. Bu parlamanın önlenmesi ve cildin daha mat ve iyi görünmesi için pudra kullanılır. Tabi ara ara bu pudranın yenilenmesi ve yeni bölgelere uygulanması gerekebilir. O yüzden de makyaj çantası içinde, kişinin cildine uygun bir cilt pudrası mutlaka yer almalıdır. 

Allık veya bronzer: Makyajın en önemli tamamlayıcısı olarak kabul edilen allık ve bronzer gibi ürünler, gün içinde tazelenmelidir. İlk makyaj yapıldığındaki etkileri daha sonrasında kalmayacaktır. Makyajınızı her an tazelemeniz için makyaj çantasında allığınız ve bronzer ürününüz yer almalıdır. 

Göz farı paleti: Göz makyajının da yine tazelenmesi ya da farklı tarzda bir makyaj yapılması gereken durumlar olabilir. Hem sık kullandığınız hem de bazen gece makyajını yapmanıza olanak tanıyacak renklerin yer aldığı bir göz farı paleti makyaj çantanızda yer almalıdır. 

Eyeliner veya göz kalemi: Gözlerin daha buğulu ve güzel görünmesini sağlayan göz kalemleri ve eyeliner, makyajın olmazsa olmazıdır. Makyajın olmazsa olmazı olduğu için de doğal olarak makyaj çantalarının olmazsa olmazı ürünlerdir. Çantanızda gün içinde tazelemeniz için eyeline ve göz kalemi yer almalıdır. 

Maskara: Kirpiklerin daha güzel görünmesini sağlayan maskaranız her daim yanınızda yer almalıdır. Makyaj yaparken, maskaranız ile birlikte çok daha çarpıcı bakışlar elde edebilirsiniz. BU yüzden de makyaj çantası içinde mutlaka maskara da yer almalıdır. 

Ruj: Makyaj malzemeleri arasında en çok yenilenmesi gereken ürün rujdur. Ne kadar kalıcı bir ürün kullanırsanız kullanın, evden çıktıktan sonra belirli bir süre içerisinde rujunuzu tazelemeniz gerekir. O yüzden de makyaj çantası içinde rujunuz hatta rujlarınız yer almalıdır. 

Makyaj fırçası ve süngeri: Makyajınızı tazelemeniz veya da yeniden yapmanız gereken durumlar olabileceği için makyaj fırçası, sünger ve diğer aplikatörler makyaj çantalarında yer almalıdır. Kendi çantası ya da ayrı bir kabı olursa makyaj çantasında çok daha düzenli durabilecektir. 

Nemlendirici: Cildin sürekli olarak nemlendirilmesi gerektiği için makyaj çantasının olmazsa olmaz ürünleri arasında da nemlendirici bulunur. Hem gün içinde cildinize kullanmanız hem de seyahatlerinizde cilt bakımınızı ihmal etmemeniz için nemlendirici gereklidir. 

Cilt temizleme mendili veya tonik: Özellikle seyahatlerde ya da dışarıda uzun süre vakit geçireceğiniz durumlarda hem makyajınızı çıkarmak hem de cilt bakımınızı yapmak için cilt temizleme ve tonik ürünlerinizi de yanınızda bulundurmanız gerekir. Böylece nerede olursanız olun cilt bakımınızı ihmal etmeden yapma olanağına sahip olursunuz. 

Güneş kremi: Güneş kremi artık hem yaz hem de kış aylarında mutlaka kullanılması gereken bir kozmetik ürünüdür. Sadece sabah evden çıkarken değil gün içinde sürekli olarak yenilenmesi gerekir. Bu yüzden de makyaj çantası içerisinde güneş kreminiz her daim yer almalıdır. 

Makyaj sabitleyici sprey veya pudra: Makyajınızın gün içinde bozulmasını önlemek ya da daha iyi görünmesini sağlamak için makyaj sabitleyici sprey ve pudra kullanılır. Bu ürünlerin de gün içinde yenilenmesi gerekebilir. Makyaj çantanızda yer alan bu ürünlerle birlikte gün içinde her an güzel görünebilirsiniz. 

Kirpik kıvırıcı (opsiyonel): Kirpik kıvırıcı çok önemli bir kozmetik ürün olarak düşünülmese de aslında kirpikler üzerinde büyük etki yaratır. Bazen bakışlarınızın daha etkileyici olması gereken durumlar olabilir. Öyle anlarda yanınızda yer alacak kirpik kıvırıcısı ile büyük fark yaratabilirsiniz. 

Makas veya kaş düzenleyici: Makyaj çantasında yine bazı durumlarda ihtiyaç duyabileceğiniz bir diğer ürün ise makastır. Makas kaşlara şekil vermek için ya da farklı ihtiyaçlar için kullanılabilir. Bunun yanında özel kaş düzenleyicileri de yine kullanılabilir. 

El ve dudak kremi: Gün içerisinde sürekli çatlayan ellere ve dudaklara sahipseniz bu hem kötü bir görüntüye hem de sağlıksız durumlara neden olur. Makyaj çantasında yer alacak olan el ve dudak kremleri ile birlikte sürekli olarak ellerinizi ve dudaklarınızı nemlendirme olanağı elde edebilirsiniz. 

Deodorant veya parfüm: Günün her anı güzel kokmak son derece önemlidir. Özellikle çalışanlar ve sürekli insanlarla iletişim halinde olanlar için ara ara kokunun tazelenmesi gerekir. Bu noktada makyaj çantanızda az yer kaplaması amacıyla parfümünüzün küçük boyunu ya da simple ürünleri makyaj çantasına ekleyebilirsiniz. 

Hijyenik ürünler (ped, tampon): Her an ihtiyaç duyabileceğiniz hijyenik ürünler, makyaj çantalarının bir köşesinde durabilir. Tabi bu tip ürünleri, çantanızın bölümlerine de koyabilirsiniz. İlla makyaj çantası içinde yer almalıdır diyemeyiz. Tamamen tercihinize bağlı olarak bu ürünleri makyaj çantasına ekleyebilirsiniz. 

Lens veya Gözlük Malzemeleri (ihtiyaç durumuna göre): Lens veya gözlük kullanan kişiler için temizleme suları, gözlük silme bezi ve spreyi gibi ürünler de yine makyaj çantasında yer alabilir. 

Makyaj temizleme mendili veya sıvı makyaj temizleyici: Makyajınızı çıkarmanız gereken pek çok durumla karşılaşmanız söz konusudur. Gün içinde makyajınızı çıkarmanız, yenilemeniz ya da değiştirmeniz gereken anlarda bunu kolayca yapabilmeniz için makyaj çantasında temizleme ürünleri yer almalıdır. 

Pamuk ped: Pamuk ped ürünleri ciltten makyajın temizlenmesinde ya da cilde tonik uygulanması gerektiğinde kullanılır. Makyajınızı çıkarmanız gereken anlarda bu ürüne ihtiyaç duyabileceğiniz için de makyaj çantanıza pamuk ped koymanız yararlı olacaktır. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Makyaj çantamın boyutu ne kadar olmalı?

Makyaj çantanızın boyutu kişisel tercihlerinize ve önceliklerinize göre belirleyebileceğiniz bir unsurdur. günlük kullanım için gerekli olabilecek yukarıda saydığımız ürünlerin boyutları, ne kadarının çantanızda bulunmasını istemeniz gibi etmenlere dikkat edebilirsiniz. Ayrıca genel olarak kullandığınız çantaların boyutları da önemli bir detaydır. Sonuç olarak çantanıza sığmayacak boyutlarda bir makyaj çantası tercih etmemeniz gerekir. 

Nasıl düzenlemeliyim?

Makyaj çantasının düzenlenmesi sırasında öncelikle temel ürünlerin yerleştirilmesi gerekir. Sonrasında daha küçük ve aksesuar olarak ifade edebileceğimiz ürünler eklenebilir. Makyaj fırçası ve aplikatörlerin ayrıca kendi ayrı çantası olması dağınıklığı ortadan kaldıracaktır. Zarar görme ve kırılma ihtimali olan makyaj ürünlerini koruyucu çanta ya da bej çantalarla muhafaza ederek, makyaj çantanıza yerleştirebilirsiniz. 

Makyaj çantasını nasıl daha verimli kullanabilirim? 

Makyaj çantasını daha verimli kullanmak ve yanınızda daha fazla ürün taşıyabilmek için bazı ürünlerin küçük boylarını yanınızda taşıyabilirsiniz. Örneğin parfümlerin simple boylarını tercih edebilirsiniz. Ya da kozmetik ürünlerinin de yine daha çanta ve seyahat boylarını yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu büyük oranda çantanızda daha fazla ürün taşımanızı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın