Genel

Trekking Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

trekking çantasında olması gerekenler

Keyifli ve unutulmaz bir trekking yapmak istediğinizde öncelikle hazırlıklarınızı tamamlamanız gerekir. Bu durumda trekking çantasında bulunması gerekenler oldukça mühimdir. Çünkü doğayla iç içe olmak ve zamanın keyfini süreceğiniz esnada pek çok ekipman ve ürüne ihtiyaç duymanız doğal. Doğanın bağrında ve kimsenin olmadığı patikalarda yürüyüş yaparken çantanızda mutlaka bulunması gerekenlere yer verin. Böylelikle daha keyifli zaman geçirebileceğiniz gibi ihtiyaçlarınızı en kısa sürede karşılamanın ayrıcalıklarını da yakalayın. Şimdi trekking öncesinde çantanızı hazırlarken mutlaka yanınıza alacaklarınıza bir göz atma zamanı!

Harita ve Pusula

Doğanın derinliklerine doğru yürüyüş yaparken yolunuzu kaybetmeniz oldukça olağan bir durum. Çünkü daha önce hiç tercih etmediğiniz bir patikada ilerlerken yoldan saparak farklı rotalara doğru ilerleyebilirsiniz. Bir süre sonra yolda sizi yönlendiren levha ya da işaretler de yoksa geldiğiniz yere geri dönmek zorlaşabilir. Hem endişe etmemek hem de zamanınızı iyi bir şekilde kullanmak adına harita ve pusulaya çantanızda yer vermelisiniz. Detaylı bir harita ve işinizi kolaylaştıracak pusula sayesinde yön bulmayla ilgili hiçbir probleminiz kalmayacaktır. Bu anlamda harita ve pusulayı trekking çantasında olması gerekenler listesine eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Su Kabı ve Su Arıtma Ekipmanı

Trekking yaparken hafif tempoda bir yürüyüş gerçekleştiriyor olsanız da uzun süreli yürüyüş nedeniyle yorulmanız doğal. Yorulduğunuz anlarda su içmek ve dinlenmek için yanınızda mutlaka bir su kabı olmalı. Ancak dolu bir su kabı çoğu zaman işinize yaramayabilir. Çünkü çok su içen biriyseniz su kabının kapasitesi sizi tatmin etmeyecek ve daha çok suya ihtiyaç duyacaksınız. Bu durumda su arıtma ekipmanı ile çevrede bulduğunuz suları değerlendirebilirsiniz. Peki, neden suyu arıtmalısınız?

Doğada bulunan çoğu su bakteri ve mikrop açısından daha zengindir. Çünkü yabani hayvanların o sudan içmesi ya da çeşitli canlıların suda gezinmesi olasıdır. Muhtemel riskleri ortadan kaldırarak daha keyifli bir su içme deneyimine kapı aralayın. Üstelik yanınızda taşıyacağınız su arıtma kabı sayesinde bakterilerle alakalı soru işaretlerinden de kurtulun!

Hava Koşullarına Uygun Kıyafetler

Trekking planlaması yaparken konforlu ayakkabı ve kıyafetler seçmeniz gün boyunca sizin açınızdan oldukça önemli. Ancak trekkinge başlarken seçtiğiniz kıyafetler günün ilerleyen saatlerinde çoğu ihtiyacınıza cevap vermeye yeterli olmayabilir. Neden mi? Havanın soğuması durumunda üşümeniz trekking yaparken en sık karşılaşacağınız problemlerden bir tanesi olacaktır. Özellikle göl ya da akarsu kenarlarındaki patikalarda ilerliyorsanız gece saatlerinde havanın soğuması kaçınılmaz olacaktır. Üşüyüp hastalanmamak adına yanınıza biraz kalın giysiler almaya özen göstermelisiniz. Bir hırka ve belki bir eşofman altı üşümeye karşı sizi koruyacak en önemli seçenekler olacak. Çantanızda bulunacak bu kıyafetler size ağırlık yapmayacağı gibi sizi pek çok riskten de koruyacaktır. Ayrıca yağmurlu havalarda ne tür çanta tercih etmeli rehberimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Ayakkabı ve Çorap

Trekking macerasına başlarken konforlu ayakkabılar ve çoraplar seçtiğinizden oldukça eminiz. Ama yanınıza yedek ayakkabı ve çorap almanız gerektiğini ifade etmekte yarar var. Yürüdüğünüz patikada çamur ve suyla karşılaşma ihtimaliniz olduğu gibi bir anda bastıran yağmur nedeniyle de ayaklarınızın ıslanması mümkün. Söz konusu ihtimale ek olarak ayakkabının uzun süreli yürüyüş nedeniyle ayağınızı rahatsız etmesi ihtimali de var. Ayakkabı ve çorap değişikliği size daha rahat hissettireceğinden yanınıza yedekleri almayı unutmayın.

Çantanızda bulunacak yedek ayakkabı ve çorapların en az ayağınızdakiler kadar iyi olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle trekking deneyiminiz unutulmaz olacağı gibi kusursuz bir deneyim yaşamanın da ayrıcalıklarını yaşayabileceksiniz. O halde trekking çantanızı hazırlarken olması gerekenler arasında kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Yiyecek ve Pişirme Ekipmanları

Uzun ve yorucu yürüyüşler esnasında zaman zaman acıkmanız kadar doğal bir durum olamaz. Yorgunluğunuzu unutturacak enerji veren yiyecekleri trekking çantanıza koyarak kısa molalarda enerji depolayabilirsiniz. Açlığınızı giderecek pratik yiyecekler kadar trekking sonrasında doğayla iç içe zaman geçirirken yemek pişirme ayrıcalığını da yaşatacak ekipmanları yanınızda taşımalısınız.

Yemek pişirme ekipmanları keyifli bir deneyim yaşamak adına özel olduğu gibi abur cubur yemenizin de önüne geçecektir. Çevreye zarar vermeden ama yemek konusunda da harika sonuçlar almanıza yardımcı olacak ekipmanlara çantanıza yer vermenin ayrıcalığını yakalayın. Böylelikle trekking ile başladığınız macerayı ufak çaplı bir kampa dönüştürmeyi başarın.

İlk Yardım Malzemeleri

Trekking sırasında istenmeyen durumların ortaya çıkması ilkyardım setine ihtiyacı doğurur. Ufak çaplı yaralanmalar ya da kesikler için yanınıza mutlaka almanız gereken ilkyardım çantası sayesinde hızlı müdahalelerde bulunabilirsiniz. Hem trekking’e devam etmek hem de yaraların mikrop kaparak daha ciddi problemlere neden olmasını engellemek adına ilkyardım çantanız mutlaka olmalı. Sargı bezi, iyot ve plaster gibi temel malzemeleri yanınıza almanız hem ağırlık yapmaması açısından da ideal olacaktır. Buna ek olarak trekking esnasında yürüyüşünüzü etkileyecek durumlardan da kolay bir şekilde kurtulabileceksiniz. İlkyardım çantası ve seti sayesinde olası riskleri ortadan kaldırmak adına bu tavsiyeyi kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Bu anlamda ilk yardım malzemeleri trekking çantasında bulunmalıdır.

Uyku Malzemeleri

Doğayı seven ve doğayla iç içe zaman geçirmekten hoşlanan biri olarak trekking yapmak çoğu durumda kamp eğlencesinin bir parçasıdır. İki deneyimi bir arada yaşamak için çantanızda mutlaka uyku malzemelerine de yer vermelisiniz. Çünkü bu malzemeler sizin için daha keyifli bir deneyimin en önemli parçaları olacaktır. Uyku tulumu ve matı çantanızda ağırlık yapmayacağı gibi ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verecek birer alternatif olmayı da başaracaktır. Mevsim özelliklerine ve vücut ihtiyaçlarınıza uygun uyku malzemelerini tedarik ederek en doğru trekking deneyimini yaşayın. Böylelikle tercih ettiğiniz her ürün sayesinde keyifli anlar yaşamayı başarın.

Fener ve Pil

Doğanın içinde ilerlerken hava karardığı sırada önünüzü görmeniz git gide zorlaşabilir. Bu durumda ihtiyacınız olan en önemli şey hiç şüphesiz fener olacaktır. Geniş bir alanı aydınlatan ve lümen değerleri tatmin edici seviyede olan bir fener seçerek trekking esnasında yaşayacağınız problemleri ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda çevrede sizi tehdit etmesi muhtemel canlıların da farkına varabilirsiniz. Fener kadar çok ihtiyaç duyacağınız pil konusunu da dikkatli bir şekilde değerlendirmeniz gerekir. Yanınıza alacağınız bütün elektronik cihazlara uygun ve yeterli miktarda pil tedarik ettiğinizden emin olun. Trekking boyunca sizin için adeta kurtarıcı rolü görecek pillerin trekking çantasında olması gerektiğini unutmayın.

Hijyen Malzemeleri

Trekking’e çıkıp hava karardığında eve dönmeyi düşünmüyorsanız birkaç gününüzü doğayla iç içe geçireceksiniz demektir. Bu tür bir durumda ise hijyen malzemelerine yoğun bir şekilde ihtiyaç duymanız muhtemel. Sabun, diş fırçası ve diş macunu gibi ürünlerin yanı sıra tuvalet kâğıdı gibi malzemeler konusunda da tedarikli olmanız sizin için çok çok değerli. Bu durumda yapmanız gereken yalnızca çantanızda yer açmak. Çantanıza sığacak miktarda malzeme seçerek ve doğada geçireceğiniz zamanı da düşünerek hareket edin. Böylelikle doğanın derinliklerinde çaresiz bir şekilde şimdi ne yapmalıyım diye düşünmek durumunda kalmazsınız.

Güneş Kremi ve Koruyucu Ürünler

Çoğu zaman ağaçlarla çevrili bir patikada yürüyüş yapacak olsanız da güneşin kavurucu sıcaklarını hissedeceğinizi de ifade etmek gerekir. Bu nedenle de güneşe karşı koruyucu ürünleri yanınıza almayı ihmal etmemelisiniz. Güneş kremi bu konuda en doğru seçenek olarak dikkat çekiyor. Güneş yanıklarını önleyecek güneş kremine ek olarak güneş gözlüğü, şapka ya da şemsiye de tercih edebilirsiniz. Her biri siz daha fazla konfor getirecek olan bu ürünler sayesinde trekking süresince daha keyifli zaman geçirebileceğinizi ifade etmeliyiz. O halde çantanıza güneşe karşı koruyucu ürünlere yer vererek en doğru sonuca ulaşmanın ayrıcalığını yaşamaya başlayın. Üstelik trekking nedeniyle karşılaşacağınız zorlukların da üstesinden gelin!

İletişim Araçları

İletişim kurmak için en çok tercih edilen ürün cep telefonudur. Ancak bazı noktalarda hat kesintisi yaşamanız ve cep telefonunu kullanamamanız da mümkün. Bu tür durumlarda yapmanız gereken şey oldukça basit. Trekking çantanızda bulunduracağınız telsiz, radyo ve uydu telefonu gibi farklı ürünler sayesinde karşılaşacağınız zorlukların üstesinden gelebilirsiniz. Özellikle de iletişimi kolaylaştıracak olan iletişim araçları sayesinde doğanın içinde olmak sizin için zorlayıcı bir duruma dönüşmeyecek. Keyifli bir trekking deneyimi için bütün önerilerimizi dikkate alın ve harika bir deneyim yaşamanın ayrıcalığına ulaşın!

Trekking çantasında yer alacak olan bütün unsurları tek tek sıralasak da bazı başka ürünlere ihtiyaç duymanız doğal. Siz de kendi ihtiyaç ve beklentilerinizi dikkate alarak nasıl bir çanta hazırlığı gerçekleştirmeniz gerektiğini değerlendirin. Böylelikle daha kaliteli bir sonuca ulaşmanın ayrıcalıklarını da yakalamaya başlayın!

Bir yanıt yazın