Genel, Kadın

Öğretmen Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

öğretmen çantasında yer alması gerkenler

Eğitimin en önemli temsilcileri olarak kabul edilen öğretmenlerimiz, gündelik yaşamlarında ve görev sürelerinde yanlarında eşyaları için çanta bulundurur. Öğretmen çantasında olması gereken oldukça önemli eşyalar vardır. Bu eşyalar hem öğretmen arkadaşların kişisel ihtiyaçlarını karşılaması hem de öğrencileri için gereklidir. Öğretmenler ve öğretmen adayları için, çantalarında mutlaka bulunması gereken eşyalar neler birlikte inceleyeceğiz: 

Öğretmen Çantasında Olması Gereken Okul Malzemeleri

Tahta Kalemi: Okullarda hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin en fazla kullandığı gereçlerin başında tahta kalemleri gelir. Farklı renklerde ve opsiyonlarda olan kalemler, ders işlenirken gerekli işlevselliği sağlar. Eskiden daha çok tebeşir kullanılıyor olsa da günümüzde tahta kalemlerinin daha fazla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Öğretmen çantasında da öncelikli olarak bulunması gereken en önemli eşya doğal olarak tahta kalemidir. Hatta bu kalemlerin mutlaka farklı renk seçenekleri ve yedekleri de yer almalıdır. Bu okulda ders anlatırken, büyük oranda işinizi kolaylaştıracaktır. 

Tükenmez Kalem: Sadece öğretmenlerin değil herkesin günlük hayatında tükenmez kalem ihtiyacı olduğu anlar vardır. Söz konusu öğretmenlik mesleği olduğunda, not alma, belge imzalama, yoklama defteri doldurma ve diğer günlük rutin işleri için kalem bulundurmaları gerekir. Çantada bulunan bu tükenmez kalemin özellikle mavi mürekkepli olması da önemlidir. Çünkü bilindiği üzere resmi olarak kabul edilen belgelerin mavi mürekkepli kalem olması gerekir. Tükenmez kalem tercihinde ayrıca kişiselleştirilmiş ve daha özel markaları da tercih edebilirsiniz. 

Dolap Anahtarı: Okullarda hem sınıflarda hem de öğretmenler odasında dolaplar bulunur. Bu dolapların da doğal olarak bir kilidi ve anahtarı vardır. Öğretmen çantalarında yer alan bir diğer olmazsa olmaz eşya ise doğal olarak dolap anahtarıdır. 

Kalemlik (anahtar, kalem vs.): Kalemlerin düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi için kalemlikler kullanılır. Öğretmenlerde de kalem çeşitliliği oldukça fazladır. Bu çeşitlilikten kaynaklı olarak, herhangi bir karışım olmaması ya da çantada düzenli durması için kalemlik yer alır. 

Yara Bandı: Öğretmenler, öğrencileri ya da kendileri için her zaman önlem almak durumundadır. Olası bir yaralanma ya da küçük kazalar için, çantalarında mutlaka yara bandı bulundurmaları önerilir. Özellikle kutuda çoklu olan yara bantlarından bulundurmaları, çok daha iyi olacaktır. 

Öğretmen Çantasında Yer Alması Gereken Kişisel Eşyalar

Dudak Nemlendirici: Ders anlatırken sürekli konuşmak durumunda kalan ve buna bağlı olarak dudakları da kuruyan öğretmenler için, dudakların nemlendirilmesi önemli olacaktır. Dudakların nemlendirilmesi için çantaya mutlaka bir dudak nemlendiricisi de konulmalıdır. 

Parfüm: Gün içinde sonuç çok fazla hareket ve terleme durumu söz konusu olabilir. Durum böyle olunca da güzel kokma ihtiyacının giderilmesi için parfüme ihtiyaç vardır. Tabi çantada yer alması gereken parfümün, çocukları olumsuz etkileyecek ağır kokular olmaması gerektiğini belirtmemiz gerekir. Okulda ayrıca üst düzey görevliler ile karşılaşma ve muhatap olma durumuna karşın da yine parfüm bulundurulmalıdır. 

Islak Mendil: Öğretmenler sınıfta, koridorlarda, öğretmen odasında ve bahçe gibi alanlarda pek çok şeye temas ederler. Durum böyle olunca sürekli olarak el yıkama gereksinimi de hissetmeleri normaldir. Bunun yerine çantada bir ıslak mendil bulundurmakta fayda vardır. Islak mendil sayesinde aynı zamanda sınıfta yer alan öğretmen masasının vesaire üzerini de hijyenik hale getirmeleri mümkün olur. Ayrıca çocukların da sürekli olarak bu tip hijyen ürünlerine gereksinim duyabileceklerini belirtmemiz gerekir. 

Peçete: Çocukların ihtiyaç duyabilecekleri bir diğer hijyen ürünü ise peçetedir. Öğretmen çantasında mutlaka bir peçete yer almalıdır. Hem kendilerinin hem de öğrencilerin ihtiyaç duydukları anda kullanabilecekleri peçete, bazı durumlarda tahta silme gibi ihtiyaçları da karşılayacaktır. 

Krem: Kuruyan eller için kullanılan nemlendirici kremler, yanık kremleri ya da alerjik kremler mutlaka öğretmen çantasında yer almalıdır. Öğrencilerin her an belirttiğimiz durumlardan ötürü, bu tip kremlere gereksinimi doğabilir. Durum böyle olunca öğretmenlerin, öğrencilerine ya da kendilerine yardımcı olacak kremleri çantalarında bulundurmaları iyi olacaktır. 

Şemsiye: Özellikle çok fazla yağış alan bölgelerde görev alan öğretmenler için şemsiye önemlidir. Çantalarında mümkün olduğunca az yer kaplayan bir şemsiye bulundurabilirler. Tabi eğer görev yaptıkları bölge çok fazla yağış alan ya da çok sıcak olduğu için güneşten korunmalarını gerektiren bir yer değilse, tercihe bağlı olarak bulundurmayabilirler. 

Cam Şişe: Cam şişe özellikle su ve benzeri içeceklerin taşınmasında öğretmenler için iyi olacaktır. Daha sağlıklı olması ve boğazları kuruduğunda düzenli olarak su tüketebilmeleri için cam şişe bulundurabilirler. 

Mini Klavye (Opsiyonel): Mini klavyeler, kolaylıkla telefon, tablet gibi cihazlarla kullanılan ürünlerdir. Öğretmenler not almaları gereken durumlarda, bunu daha hızlı yapabilmek için çantalarında mini klavye bulundurabilir. 

Şeker: Öğrencilerin sanırız en sevdiği şeylerden biri şekerdir. Ödüllendirmek ya da jest amacıyla öğrencileriniz için, çantanızda şeker bulundurabilirsiniz. Ayrıca gün içinde kan şekerinizin düşme gibi bir durum söz konusu ise bu sizler için de yararlı olacaktır. 

Sticker (Ödül için- Opsiyonel): Yine öğrencilerin ödüllendirilmesi gereken durumlarda sticker gibi ürünler kullanılabilir. Sticker ürünleri, genç yaştaki arkadaşların ve daha küçük yaşta olanların çok hoşuna giden şeylerdir. Öğrencilere vermiş olduğunuz görevleri yerine getirdikleri için çantanızda bulundurduğunuz sticker ürünleri verebilirsiniz. 

Şarj Aleti: Şarj aleti sadece öğretmen çantalarında değil neredeyse herkesin çantasında bulundurması gereken bir üründür. Sonuç olarak artık cep telefonlarımız bizler için hayati öneme sahiptir. Yeni nesil telefonların da fazlaca özelliklerinin olmasından kaynaklı olarak şarjları çok çabuk tükenebilmektedir. Bu yüzden öğretmen çantalarında da şarj aleti yer almalıdır. 

Kulaklık: Gün içinde keyifle müzik dinlemek, telefonda konuşurken kulaklık kullanmak istiyorsanız, öğretmen çantanızda bu durumda mutlaka kulaklıkta yer alabilir. Kulaklık sayesinde, ders aralarında ve işe giderken zamanınızı çok daha keyifli geçirebilirsiniz. 

Saç Tokası / Lastik: Özellikle kız öğrencilerinin ihtiyacının olabileceğini düşünerek, öğretmen çantalarında saç tokaları ve lastikler de yer almalıdır. Bu lastikler düz ve işlevsel olabilir. Ekstra özelliklere sahip olması çok önemli değildir. 

Küçük kolonya & Dezenfektan: Gün içerisinde hem sizin hem de öğrencilerin kolonyaya ihtiyacı olabilir. Kolonya bilindiği üzere fenalaşan ve bunalan kişiler için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Öğrenciler içerisinde de böyle bir durum yaşayanlar olabilir. Kolonya ile birlikte mutlaka bir dezenfektan ürünü de olmalıdır. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte bu tip ürünlere olan ihtiyaç artmıştır. 

Ağrı Kesici: Ağrı kesici, çantalarımızda yer alması gereken en temel sağlık ihtiyaçlarından biridir. Yoğun bir gün yaşarken, yaşayabileceğiniz bir ağrı ders anlatmanıza mani olabilir. Bu yüzden de mutlaka çantanızda bir ağrı kesici bulundurmanız da fayda vardır. 

Öğretmen Çantası ile İlgili Merak Edilenler

Öğretmen çantaları, gündelik işlerin düzenlenmesinde ve sınıfta kullanılmak üzere gerekli olan materyallerin taşınmasında yardımcı olan bir araçtır. Kitaplar, belgeler, eğitim araçları ve diğer materyaller için gereklidir. Bu yüzden de önemli olduğunu ifade edebiliriz.

Öğretmen çantanızın içinde fazla bölümler ve cepler olduğunda, çantanızın düzenini kolayca sağlayabilirsiniz.

Öğretmen çantaları içerisinde pek çok materyal olduğundan, çantanın kendisinin makul seviyede ağır olması gerekir. Gün içinde sürekli olarak çantalarını yanında taşımak durumunda oldukları için de yine omuz ve sırt rahatsızlıklarını hesaba katarak çanta ağırlığı seçmeleri gerekir.

Bir yanıt yazın