Genel, Otomobil

Araç Çantasında Olması Gerekenler: A’dan Z’ye Araç Çantası Rehberi

araç takım çantasında olması gerekenler

Günlük olarak işimize, okulumuza veya diğer hobi amaçlı tatil gibi etkinliklere giderken araç çantasında olması gerekenler listesini önceden ayarlamak oldukça önemlidir. 24 saatimizin belirli bir kısmı büyüyen şehirler, oluşan araç ağı ve buna bağlı olarak meydana gelen trafikle ciddi anlamda etrafımızda sorunlar yaşamaya başlıyoruz. Dolayısıyla araç içinde bulunması gereken her malzeme eve yakın olmadığımız için her an var olmayabilir. Bu eşyaların yanımızda olması gerek bizim ihtiyacımız gerekse de aracın ihtiyacı açısından oldukça önemlidir. Çünkü herkes bu tür ihtiyaçları her an temin edemeyebilir. Yol üzerinde bu ihtiyaçları karşılayacak marketler bulunmayabilir veya çok pahalı maliyetlere denk gelebilir.

araç takım çantasında olması gerekenler

Görsel hakkında: araç takım çantasında olması gerekenler

Peki araç takım çantasında bulunması gerekenler nelerdir? Gelin araç çantalarında herkesin ihtiyacı olabilecek araç ve gereçlere birlikte bakalım:

Saf Su

Bazen aracınızın dış yüzeyine saplanan kirleri yolculuk zamanında çıkarmanız gerekebilir. Böyle bir durumda araç çantanızda en az 0.5 litrelik bir suyun olması büyük önem arz etmektedir. Örneğin aracın yan aynaları, farları, ön ve arka camları gibi fonksiyonel olarak sürekli kullanmış olduğunuz yerleri silmeniz ve önünü açmanız gerekebilir. Böyle durumlarda bir saf suyun olması oldukça değerlidir. Ayrıca motor aksamında silecek suyu gibi su gerekmesi durumunda idarelik bir su koyma fırsatınız olur. Bu sayede sizin ihtiyacınız kadar olan yolda bu tür ihtiyacınızı saf su giderir.

Bez

Aracınızın dış aksamında silmeniz ve temizlemeniz gereken bir durum olduğunda, yağ çubuğunu çekip yağ miktarını kontrol etmek istediğinizde veya içerdeki hava akışının doğru çalışmamasından kaynaklanan nemden ötürü bir beze ihtiyacınız olabilir. Bu tür bezlerin yüzeyi iyi emdiği, çizikler oluşturmadığı ve çok fonksiyonlu olarak kullanabileceğinizden emin olun. Araç için kullanılan eşyalardan olmasına ve aracınızın çantasında bu ürünü de bulundurmaya dikkat edin. 

Cam Suyu

Beklenmedik anlarda cam suyunuz bitebilir. Kış gibi soğuk bir mevsimde iseniz de antifrizli donmayan bir cam suyunuzun olması çok önemlidir. Aksi takdirde su kabin içerisinde donabilir veya cama püsküren su nemlenerek veya donarak görüş açınızı engelleyebilir. Bulunduğunuz bölgenin mevsimine bağlı olarak antifrizli cam suyunuzun eksi limitini belirleyebilir ve ihtiyacınıza en uygun cam suyunu alabilirsiniz. Ortalama 1 litrelik bir cam suyunu yanınızda taşımanız ve yenilemeniz idealdir diyebiliriz.  

Silecek

Yaz ve kış aylarında gerek sıcağa gerek soğuğa maruz kalmasıyla aracın silecekleri çabuk bir şekilde işlevini bitirebilmektedir. Bu tür durumları her ne kadar düzenli olarak kontrol etsek de zaman zaman atladığımız zamanlar olmaktadır. Bu sebeple araç çantasında olması gerekenler listesinde mutlaka yedek silecekler bulundurmanızı tavsiye ederiz. Yazın başında yağan dolu bir yağmur yağışında veya tipi yağan bir yolda bu sileceklerin sizler için ne kadar önem arz ettiğini temin edebiliriz.

Buz Temizleyicisi

Eğer karasal bir iklimin hakim olduğu bir yerde yaşamınızı sürdürüyorsanız sizler için zorlu mücadelelerden biri de aracınızın üzerinde biriken kar ve donmuş sulardır diyebiliriz. Ya da yol aldığınız lokasyonun ani sıcaklık düşüşlerinde mutlaka bir buz temizleyicisine ihtiyacınız olabilir. Oluşan nem, araca sıçrayan su veya kısa molalarda bu tür ufak donmalar yaşanabilir. Dolayısıyla arabanızın çantanızda bulunması gereken ürünlerden biri de buz temizleyicisidir.

Kaza Tespit Tutanağı

Kaza tespit tutanağı araç çantasında olması gerekenler kapsamında yer alan diğer bir üründür. Bu tür ürünler ne kadar aranmayan ürün sınıfına girse de size veya çevrenize zaman kazandıran değerli bir resmi tutanaktır. Bu tutanağın olması sürecin daha resmi ve hızlı bir yolla aktarılması ve işlemlerin çok zaman kaybetmeden tamamlanması anlamına gelmektedir. Ayrıca çoğu kaza işlemlerine trafik polisini meşgul etmemek adına da bu tür işlemlerin vatandaşlar aracılığıyla halledilmesi oldukça önemlidir. Dolayısıyla hem kendiniz hem de çevrede gördüğünüz kazalarda ihtiyacı olabilecekleri gördüğünüzde bu tutanağın aracınızın çantasında yer alması oldukça mühimdir.

Fener

Motor aksamını incelerken veya gece karanlığında bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulduğunda fener ideal bir aydınlatıcıdır. Günümüzde her ne kadar normal akıllı telefonlarımızın flaş ışıkları olsa da şarj gibi acil durumları göz önünde bulundurarak feneri de ekstra bir seçenek olarak bulundurmamız gerekir. Bu sayede bu tür ihtiyaçlarda fener kullanırken eş zamanlı olarak telefondan da uzaktan yardım alabilme fırsatımız doğmuş olur.

Torpido Süngeri

Torpido aksamı zaman zaman tozlanabilmekte, kötü koku yapabilmekte veya parlama yapabilmektedir. Bu sebeple torpidoya ekstra parlaklık vermeyen ve matlığını koruyan bir torpido süngeri çantanızda bulundurabilirsiniz. Elzem bir ihtiyaç olarak görülmese de tozlu bir araç içerisinde veya güneşli bir günde oldukça önem arz etmektedir. Araç takım çantasında olması gerekenler listesinin olmazsa olmazıdır. 🙂

Peçete (Opsiyonel)

Kişisel ihtiyaçlarınız için tek kullanımlık peçete ihtiyacınız her zaman olabilir. Tüketmiş olduğunuz gıdalar, burnunuzun hafif akması, lavoboya gittikten sonra ellerinizi kurutamamış olmanız gibi olaylar oldukça sinir bozucudur. Bu tür durumlarda herhangi bir yeri kirletmemek ve hijyeni korumak adına aracınızın çantasında peçete bulundurabilirsiniz. 

Bardak (Opsiyonel)

Isıya maruz kalınca insan sağlığına zarar vermeyen bardaklar aracınızda bulundurabilirsiniz. 1 litrelik almış olduğunuz su, kola ve diğer içecekleri araç içerisinde veya çevresinde tüketecekseniz bardak ihtiyacınız mutlaka olmaktadır. Bu sebeple birbiri içine geçebilen 2’li veya ideal olarak 4’lü bardak almanızı öneririz.

Çatal (Opsiyonel)

Isıya maruz kaldığında size zarar vermeyecek birkaç çatal bulundurabilirsiniz. Eğer yolculuğunuz biraz sürüyorsa ve yemek yiyorsanız peynir, salatalık ve domates gibi ihtiyaçlar için ideal bir gereç olmaktadır. 

Şişe Açacağı (Opsiyonel)

Kola ve soda gibi asitli içecekler satın alırsanız bir açacağa ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple araç çantanızda bir adet şişe açacağı bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

Islak Mendil (Opsiyonel)

Bazen lavabo bulamadığınızda ve su ihtiyacınız doğduğunda ıslak mendil geçici bir çözüm olabilmektedir. Bu sebeple alkolsüz ve sağlığınıza zarar vermeyecek organik ıslak mendiller tercih ederek aracınızın içinde bulundurabilirsiniz.

Araç Parfümü (Opsiyonel)

Araç içerisindeki kokuya önem veriyorsanız maksimum 3 aylık periyotlarla olmak üzere yenileyebileceğiniz kağıt kokuları aracınızın çantasında saklayabilirsiniz. Aracınıza davet ettiğiniz yeni bir misafiriniz olduğunda araç kokusunu ve aurasını yenilemek için araç parfümünü kullanabilirsiniz. 

Araç Takım Çantasında Olması Gerekenler Hakkında Kısa Bir Özet

Sonuç olarak araç çantası kişisel ihtiyaçlarınızı bir arada barındırabileceğiniz yatay veya sabit bir saklama alanıdır. Bu çantalar sayesinde hem araç için kullanabileceğiniz fener, su, cam suyu, buz kazıyıcısı, silecek gibi ihtiyaçları taşıyabilirsiniz hem de peçete, bardak, ıslak mendil ve çatal gibi yolculuk esnasında tüketim amaçlı kullanacağınız eşyaları bir arada barındırabilirsiniz. Araç çantasında bulunması gerekenler listesinin önceden yapılmış olması sizi türlü tehlikelerden korumuş olur. Bu sayede hem yolculuklarda mağdur olmazsınız hem de aniden herhangi bir yerde satın almak zorunda kalarak zarara uğramış olmazsınız. Her ne kadar bu tür içeriği ayarlanabilir çantalara birtakım öneriler sunmuş olsak da bunları tamamen kendi kişisel ihtiyaç anlayışınıza göre şekillendirebilirsiniz. Bu çantalar sayesinde yolculuğunuzun kalitesini artırmış olur; daha kaliteli ve verimli bir yolculuk yapmış olursunuz.

Bir de trafik için trafik seti çantaları bulunmaktadır. Bununla ilgili detaylı bilgi almak için bagajda olması gerekenler listesine göz atmanızı tavsiye ederiz. Keyifli okumalar dileriz!

Bir yanıt yazın