Genel

Kıyafete uygun çanta seçimi nasıl yapılır?

kıyafete uygun çantalar

Kıyafetlere uygun bir şekilde çanta gibi aksesuarlarınızı tamamlamak bulunduğunuz ortamlarda önemlidir. Örneğin; hiç kendinizi iş çantası ile plajda şezlong açarken buldunuz mu? Ya da piknik çantası ile iş görüşmesine gittiğinizi hayal eder misiniz? Tabii ki bunlar birer abartı ancak uyumun da ne kadar önemli olduğunun birer göstergesidir. Bu yazımızda kıyafete uygun ne tür çantalar ile nasıl kombine yapabileceğinizi birlikte ele alacağız.

Elbisenizin Rengini Dikkate Alın

Çanta seçimlerinde dikkate alınan yer üzerinize giydiğiniz elbise olmaktadır. Elbiselerinizin rengi ile uyumlu veya onu tamamlayıcı bir zıt renk giymek mantıklı bir seçenek olacaktır. Örneğin siyah detayları olan bir beyaz elbise giydiğinizi hayal edin. Elinize aldığınız çantanın fermuar kısmının beyaz ve kendisinin siyah olduğunu hayal edin. Birbirini tamamlayan mükemmel bir zıtlık harmonisi yakalamış olursunuz. Eğer sade ve şık olmayı tercih ederseniz de renklerin birbirine yakın tonlarda olmasına özen gösterin. Örneğin koyu lacivert bir elbise giyerseniz lacivert bir çanta tercih edin.

Elbisenizin Desenini Hesaba Katın

Elbisenizin rengi dışında desenine de çanta tercihi yaparken dikkat edin. Kare, baklava, yatay, dikey veya daha farklı motiflere sahip bir kıyafetiniz olursa stiline uygun bir çanta tercih etmeye özen gösterin. Örneğin kare çizgili ve çok renkli bir elbise giydiğinizi varsayın. Burada siyah ve sade bir el çantası giyim ile olan uyumunu bozacaktır. Aslında bu tür elbise tercihleri yapmadan önce mutlaka çanta tercihinizi belirleyin. Aklınızdaki elbise için uygun çanta ve ayakkabı, aksesuar gibi modelleri belirledikten sonra elbise tercihi yapmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Ayakkabılarınız ile Çantanız Arasındaki Uyumu Sağlayın

Özel bir akşam yemeği, balo, düğün veya iş görüşmesinde ayakkabının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Temizliği, kondisyonu ve konforu kaliteli bir etkinlik için oldukça önemlidir. Bununla birlikte çantanız ile olan uyumu da önemlidir. Ayakkabının yapıldığı malzeme (deri, süet, kumaş vb.) ve desenine uygun çanta seçiminiz ile uyumlu olmalı veya birbirini tamamlayan zıt renklerden oluşmalıdır. Çanta tercihinde bulunurken elbisenizin yanında ayakkabınızın da uyumunu dahil etmeyi unutmayın.

Aksesuarlarınızın ve Çantanızın Birbirini Tamamlamasına İzin Verin

Kıyafet ve ayakkabı ile dikkat etmeniz gereken diğer bir yer de aksesuarlardır. İlk olarak aksesuarlarınızın desenine dikkat edin. Örneğin sade bir kıyafet ve çanta tercih ettiyseniz aksesuarlarınızın da duru olmasına özen gösterin. Eğer daha renkli ve kombine renklerle bir tarz oluşturduysanız mutlaka bunu aksesuarlarınıza da yansıtın. Dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur da renklerdir. Sade kıyafetlerde gümüş, çelik, altın gibi renklere sahip takıları tercih edebilirsiniz. Ancak rengarenk ve daha az bir resmi kıyafet tercihinde bulunduysanız renkli bileklikler ve takılar kullanabilirsiniz. Bu takılar deri, suni deri veya çeşitli kumaş türevlerinden oluşabilir.

Kemer ve Çanta Uyumunu Göz Ardı Etmeyin

Eğer kıyafet seçiminizde pantolon da bulunuyorsa mutlaka kemer tercihiniz de ön plana çıkacaktır. Eğer kemer tercihinde bulunuyorsanız öncelikle yapı malzemesine dikkat edin. Örneğin deri bir çanta kullanıyorsanız deri bir kemer kullanabilirsiniz. Hasır bir çanta kullanıyorsanız hasır bir kemer tercih edebilirsiniz. Bu tercihlerinizi yaparken renk uyumuna ve ayakkabınız ile uyumunu da gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. 

Saç Modelinizin Uyumuna Dikkat Edin

Kıyafetinizi, çantanızı, kemerinizi ve takılarınızı dikkate alarak saç modelinizi şekillendirin. Kuaföre veya berbere gittiğiniz zaman mutlaka kombininizi saçınıza şekil verecek uzman ile paylaşın. Daha önceden belirli saç modellerini de araştırabilir uyumu hakkında fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Bu sayede fiziksel bütünlüğünüzü giymiş olduğunuz kıyafet ve aksesuarlar ile tamamlamış olursunuz.

Sonuç olarak çanta seçimi tek başına bir değişken olarak düşünülmemelidir. Çanta seçerken bulunduğunuz ortam, kıyafetiniz, varsa kemeriniz, ayakkabınız ve takılarınız ile bir bütün olarak düşünülmelidir. Uyum olarak düşündüğümüzde ise birbiri ile pozitif veya zıt uyuma sahip olmalıdır. Buna bağlı olarak renk seçimi de oldukça mühimdir. Birbirini tamamlayan renkler veya yine birbirine karşıt renkler tercih edilerek bu uyumu sağlayabilirsiniz.

Bulunulan Ortamlara Göre Çanta Seçimi

Çanta tercihinde bulunurken mutlaka bulunulan ortamı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aşağıda yer alan alt başlıklarda; en çok bulunulan ortamlara örnek olarak çanta seçimlerini sizler için derliyoruz.

Öğrenci Balosu için Çanta Seçimi

En çok mezuniyet törenlerinde öğrenci balosu gerçekleştiği için mezuniyet töreni balosu olarak bu başlığı değerlendiriyoruz. Kıyafet tercihinizi yapmadan önce internet veya fiziksel mağazalar aracılığıyla mutlaka bir ön katalog araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz. Bu araştırmayı yaparken öğrenci balosunda minimal ihtiyaçlarınızı karşılayan, hafif ve sade bir çanta tercihi yapmanız gecenizi kolaylaştıracaktır. Örneğin açık toz pembe bir kıyafet giydiğinizi düşünelim. Bunun için sade bir beyaz çanta ve çelik zincirleriyle harika bir tercih olabilir. Bu ortamda öncelikli olan önerimiz işlevsellik ve sadelik olması üzerinedir. Dolayısıyla tercihlerinizi bu yönde belirlemeniz sizin için daha az uğraş ve çaba gerektirecek sonuçlara vesile olacaktır. 

İş Görüşmesi için Çanta Seçimi

İki kelime ile iş görüşmesi için çanta seçimini anlatacak olsak işlevsellik ve renk uyumu kavramlarına önem vermenizi söylerdik. İş görüşmeleri için çanta seçimi yaparken ihtiyacınız olan laptop, tablet veya evrakları göz önünde bulundurun. Boyutları ve işlevselliği buna göre belirleyin. Ardından kıyafetiniz ile olan uyumu gözden geçirin. Minimal değerlerde uyumu yakalarsanız bile iş görüşmesi için uygundur. Örneğin siyah bir ceket ve kumaş pantolon giydiğinizi varsayalım. Siyah bir iş çantası işinizi rahatlıkla görecektir. 

Düğün için Çanta Seçimi

Hem kolay hem de aşırı zor olması sizin çanta seçiminizdeki kriterlere bağlıdır. Düğün için çanta seçimi yaparken olabildiğince basit düşünmenizi öneririz. Öncelikle renk seçiminizden başlamanız ve bunu birkaç seçenek ile çeşitlendirmenizi öneririz. Örneğin beyaz bir kıyafet tercihinde bulunacaksanız hem siyah hem de beyaz veya her iki kombinasyona sahip çantaları seçenek olarak belirleyebilirsiniz. Ardından çantanızın ayakkabı ve takılarınız ile uyum göstermesine önem verin. Örneğin çantanızın sapı, tokası ve fermuarlarının aksesuarlarınızla benzer renkte olmasına özen gösterin. Ardından deseni ile olan uyuma dikkat edin. Son olarak boyutlarını da göz ardı etmeyin. Artık düğün için hazır olduğunuzu düşünüyoruz. İyi eğlenceler dileriz.

Spor için Çanta Seçimi

Spor hayatımızın kalitesini etrafımızdaki sardığımız aksesuarlarımız da belirler. Spor için götürmeniz gereken malzemelerin azlığı veya fazlalığı spordaki veriminizi doğrudan etkiler. Dolayısıyla çanta seçimi yaparken öncelikli olarak neleri zorunlu bir şekilde yanınızda taşımanız gerektiğini belirleyin. Bu zorunluluklara örnek olarak vermek gerekirse; su, yedek kıyafet, kullanmış olduğunuz ek gıda ve kutuları, cüzdan, telefon, antrenman ayakkabısı gibi ihtiyaçlarınızı dahil edebiliriz. Ancak bu ihtiyaçları sadece kullanacaksanız belirleyin, arada lazım olur diye belirlemeyin. Ardından giymiş olduğunuz kıyafetlere uygun siyah, gri veya beyaz çantaları tercih edebilirsiniz. Çanta tercihinde bulunurken kolay silinebilir olmasına, hava almasına ve sapının ayarlanabilir olmasına dikkat edin.

Seyahat için Çanta Seçimi

Çanta seçiminin belki de en kritik olduğu yerlerden biri de seyahatler için kullanmış olduğumuz zamanlardır. Çanta tercihinde bulunurken mutlaka öne çıkan zorunlu ihtiyaçlarınızı belirleyin. Örneğin laptop, cüzdan, tablet, kulaklıklarınız, suyunuz ve temel gıda ihtiyaçlarınız gibi öncelikleriniz bulunabilir. Bunlara bağlı olarak ne kadar ağırlık olacağını hesaplayın. Çok ağır bir çanta olmamasına özen gösterin. Ağırlığına bağlı olarak çantanızın tekerlek ihtiyacı olup olmadığını belirleyin. Ardından çanta renginizi seçin. Seyahat amaçlı olması nedeniyle; kombinden ziyade işlevselliğine ve dayanıklılığına önem gösterin. Çizilir olup olmadığına, çabuk yıpranıp yıpranmayacağına, eşyalarınıza olan ulaşılabilirliğin kolaylığına dikkat edin. Boyutlarına bağlı olarak birkaç çanta ile kıyaslamayı unutmayınız.

Tatil için Çanta Seçimi

Seyahat amacınızın eğlence olduğunu düşünürsek olabildiğince minimal tercihler yapmaya özen gösterin. Sadece zorunlu ihtiyaçlarınız çantanızda bulunursa taşınabilirliği ve erişilebilirliği bir o kadar kolaylaşacaktır. Renk olarak ise eğer deniz, kum ve güneş amaçlı bir tatil planlıyorsanız canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Sarı, turuncu, açık mavi gibi açık renkler öne çıkan yaz renkleri arasında yer almaktadır. Eğer bir kış tatili planlıyorsanız koyu lacivert, siyah ve koyu gri gibi daha koyu renk tercihlerinde bulunabilirsiniz.

Sonuç olarak kıyafetiniz kadar bulunacağınız ortam da çanta seçimi için kritik bir öneme sahiptir. Örneğin eğlence amaçlı bir yaz tatiline gittiğiniz ortama koyu renkli bir çanta tercihi yapmamanızı öneririz. Bulunduğunuz ortama uyum sağlarken de öne çıkan ihtiyaçlarınızı belirlemeyi unutmayın. Aksi takdirde ihtiyaçlarınızın ötesinde büyük bir çanta sahibi olabilirsiniz veya bunun tam tersi olabilir. Çanta seçiminde bulunurken en uygun çanta modelleri öne çıkmaktadır, ancak siz yine de kaliteden ödün vermeyin. Çanta seçimi hakkında detaylı sorularınız olursa da bize ulaşmaktan çekinmeyin! Bu satırlara kadar okuduysanız ilginiz için de ayrıca teşekkür ederiz. 

Bir yanıt yazın