Kadın

Makyaj Çantasında Olması Gereken 6 Özellik

Makyaj çantası başta kadınlar olmak üzere günümüzde trans bireyler, makyaj sanatçıları ve tiyatro gibi sahne alanlarında çalışan kişilerin tercih sebebidir. Makyaj çantasında bu anlamda birtakım öne çıkan özellikler de önemlidir. Çünkü söz konusu makyaj malzemeleri için özel oluşturulan bu çantaların seçimi bizce çok önemlidir. Çünkü doğru seçilmediği takdirde kullanımı oldukça zor olacaktır. 

Her çanta alışverişinde olduğu gibi kullananların gerek evlerinde gerekse seyahatlerde tercih edeceği makyaj çantaları önemlidir. Bu aşamada alışveriş sırasında makyaj çantalarının bazı özelliklerine göz atılmasını öneriyorum. Böylece alışveriş sonunda memnuniyet oranı artarken buna bağlı olarak kullanışlılık da elde edilebilmektedir. 

Makyaj Çantası Alırken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler 

Daha önce de değindiğim üzere makyaj çantası sadece kadınlar tarafından kullanılmamaktadır. Ancak kimin kullandığından ziyade alışveriş sırasında dikkat edilmesi gerekenler daha önemlidir. Kısaca dikkat edilmesi gereken unsurlar ve bunların sebeplerini şu şekilde açıklayabilirim:

1 – Yeterli Büyüklükte Olması Gerekir 

Makyaj malzemeleri birden fazla sayıda olduğu gibi her biri değişik boyutlardadır. Durum böyle olunca çantanın boyutları önem kazanacaktır. Özellikle makyaj sanatçısıysanız ya da makyaj yapmayı seviyorsanız büyük boyutlardaki çantalara yönelmeniz gerekecektir. Peki alışveriş esnasında makyaj çantasının boyutunu nasıl belirleyebilirsiniz?

Dikkat edebileceğiniz birkaç unsur söz konusudur. Bunlardan ilki, en büyük far paletinize göre makyaj çantasının genişliğini belirlemektir. Far paletinizin boyutlarını kurtaracak şekilde çanta seçerseniz kolaylık elde edersiniz. Diğer taraftan kullandığınız fırçaların da uzunlukları çanta alırken dikkat etmeniz gerekenler arasındadır. 

Çantanın genişliği kadar yüksekliği de önemlidir. Yüksekliğini seçerken makyaj çantasında şu unsurlara dikkat etmelisiniz:

  • Ne kadar makyaj malzemeniz mevcut?
  • Makyaj malzemelerini sık sık bir alana taşımanız gerekiyor mu?
  • Tek kişi mi kullanacaksınız yoksa sizinle birlikte çantayı kullanacak olan var mı?
  • Günlük makyaj çantası mı oluşturmak istiyorsunuz, tüm malzemeleri mi ekleyeceksiniz?

Söz konusu bu sorulara vereceğiniz cevap çantanızın boyutunu belirlerken size yardımcı olacaktır. Eğer çoğunlukla cevabınız ‘Evet’ ise normale nazaran daha büyük çantalara yönelmelisiniz. 

2 – Kumaş Kalitesi İyi Olmalı 

Online makyaj çantası satışları sırasında birden fazla kumaştan üretilen değişik markalara denk gelebilirsiniz. Söz konusu çeşitlilik seçenek imkânınızı arttırırken kalite noktasında da değişime neden olur. Eğer sık sık alışveriş yapma taraftarı değilseniz, kaliteli kumaşlardan üretilmiş olan makyaj çantalarına yönelmeniz gerekir. 

Kaliteli makyaj çantası var olan tüm malzemelerinizi depolama imkânı sağlarken aynı zamanda uzun ömürlü kullanım sağlar. Kullanım ömrünü uzatan sebeplerden birisi de yıkanmaya bağlı olarak yıpranmamasıdır. Özellikle iç kısımdaki kumaşlar yıpranmadığından rahatlıkla kullanma imkânı sunacaktır. 

3 – Bölmelerinin Olup Olmaması 

Bazı makyaj çantası çeşitleri bölmesiz olup tek göze sahip olmaktadır. Bu tarz çantaların daha çok az sayıda makyaj malzemesine sahip kişilere uygun olduğunu söylemek mümkündür. Ancak söz konusu malzemeleriniz çoksa bu aşamada bölmelerinin olup olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bölmeleri olan makyaj malzemesi çantası aldığınızda daha rahat edersiniz. Malzemelerinizi bölmelere göre ayırıp koyabilir, ihtiyacınız olduğunda kısa sürede erişebilirsiniz. Aynı zamanda günlük ya da özel geceler için makyaj malzemelerinizi de ayırmanız mümkün olacaktır. 

4 – Taşıması Pratik Olmalı 

Makyaj çantası, kol çantaları ya da valiz çantaları… Söz konusu çanta türü ne olursa olsun bunların mutlaka taşıması kolay olmalı. Taşırken zorluk çekmeyeceğiniz tasarımlara sahip olması pratiklik elde etmenizi sağlayacaktır. Özellikle sık sık şehirlerarası, yurt dışı gezileri düzenliyorsanız rahatlık elde edersiniz.

Çantanızın ekstra tutma bölümü olması bu özelliği elde etmenizde yardımcı olacaktır. Üst kısmından rahatça tutacağınız çanta ile bulunduğunuz konumu değiştirebilirsiniz. Bunu yaparken ekstra efor harcamanıza gerek kalmaz. 

5 – Tasarımı ve Görünüşü

Makyaj çantası tasarımı önem verebileceğiniz konulardan birisidir. İş ve sanat anlamında makyaj ile ilgileniyorsanız çantanız sürekli göz önünde olabilir. Bu yüzden çevrenizdekilerin de dikkatini çekecek makyaj çantalarına göz atabilirsiniz. Diğer taraftan başkası için olmasa da kendiniz adına çantanın tasarımına dikkat edebilirsiniz. 

6 – Makyaj Çantası Fiyatları

Makyaj çantası fiyatları birbirinden değişiklik gösterecek şekildedir. Markalar tarafından çantaların ücretlendirmesi kâr oranına ve maliyete göre saptanır. Söz konusu ücret belirleme etkenleri markalar arasında değişeceğinden bütçenize uygun hareket etmelisiniz. Uygun fiyatlı ve yüksek kalitedeki makyaj çantalarına iyi araştırma yaparak erişebilirsiniz.

Makyaj Çantası Nereden Alabilirsiniz? 

İhtiyacınız olan makyaj çantasını alabilmek için birden fazla seçeneğiniz olduğunu söyleyebilirim. Günümüzde özellikle alışveriş imkânı çok geniş bir alana yayılmıştır. Söz konusu ihtiyaçların karşılanabilmesi için markalar çok farklı kanallardan alıcılara ulaşmaya başladı. 

İlk olarak değerlendirebileceğiz yöntem online internet siteleridir. Tarayıcınızda ‘makyaj çantası al’ dediğinizde dahi milyonlarca siteye denk geleceksiniz. Ancak güvenilir olması amacıyla bilinen e-ticaret sitelerine yönelmenizi öneriyorum. Böylece daha pratik ve güvenilir bir alışveriş yapabilirsiniz.

İkinci yöntem ise sosyal medya uygulamalarından alışveriş yapmaktır. Özellikle Instagram uygulaması üzerinde birçok işletmenin profil açtığı görülüyor. Sayfaları aracılığıyla uygulama üzerinde satış yapan güvenilir profillere göz atabilirsiniz.

Son olarak bijuteri, makyaj mağazaları ve genel giyim mağazaları aracılığıyla alışveriş yapabilirsiniz. Fiziksel mağazalarda çantaların boyutlarını, dokusunu ve tasarımını daha iyi inceleyebilirsiniz. Böylece makyaj malzemelerinize uygun olup olmadığınızı net bir şekilde anlamanız mümkün olacaktır. 

Günlük Makyaj Çantasında Hangi Ürünler Olmalı?

Makyaj çantası içerisinde yer alacak ürünler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak genel itibari ile günlük makyaj için kullanabileceğiniz ürünleri kesin olarak belirtebiliriz. Çünkü gün içerisinde yapılacak makyaj genellikle daha hafif olduğundan daha az malzemeye ihtiyaç duyulmasına neden olur. 

Özellikle evden hızlı çıkmanız gereken durumlarda okulda, iş yerinde makyaj yapmak için günlük makyaj çantası hazırlamalısınız. Diğer taraftan gün içerisinde uzun saatler dışarıda olacaksanız yine bu tarz pratik bir çanta ile makyajınızı tazeleyebilirsiniz. Peki günlük makyaj çantasında hangi malzemeler yer almalı? 

Öncelikle cildinizi korumakla başlayalım ve ilk olarak çantanıza bir güneş kremini ekleyelim. Güneş kreminiz sadece cildinizi korumakla kalmaz aynı zamanda cilt ürünleri için hazırlayıcı bir ortam sunacaktır. Renkli ya da parlak güneş kremleri sayesinde sağlıklı bir cilde de sahip olabilirsiniz. 

Ağır makyaj yapmak istemiyor ancak cilt tonunuzu eşitlemek isterseniz BB ya da CC kreminizi çantanıza alabilirsiniz. Bununla birlikte biraz canlılık katmak adına likit allık alabilirsiniz. Likit allığı ihtiyaca göre ruj ya da far olarak da kullanabileceğinizden çoklu kullanabilirsiniz.

Gelelim dudak ürünlerine… Burada kişisel kullanımınıza göre hareket edebilirsiniz. Sık kullanıyorsanız dudak kremi ve ruj ürünü ekleyebilirsiniz. Tek ürün eklemek isterseniz ruju seçmeniz yeterli olacaktır. 

Son olarak göz makyajı ile çantanızı kullanıma hazır hale getirelim. Gözleri daha etkili göstermek için siyah ya ten rengi bir kalem alabilirsiniz. Kirpiklerinize hacim kazandırmak için mutlaka maskara eklemelisiniz. Böylece günlük makyaj çantası kullanıma hazır olacaktır. 

Bu anlattıklarımızın hepsi aslında birer giriş ve temel içerikleri kapsamaktadır. Makyaj malzemesi olarak çantanıza neleri detaylı eklemeniz gerektiğini 20 maddede makyaj çantanızda olması gerekenler içerisinde açıkladık. Keyifli okumalar dileriz!

Sık Sorulan Sorular 

Makyaj çantasına dair sık sorulan sorular ve cevaplarını sizler için bir araya getirdim. 

1  – Makyaj Çantası Makinede Yıkanır mı? 

Kumaşına göre makyaj çantası makineye atılabilir. Satın aldığınız makyaj çantanızın talimatlarına bakarak kararınızı vermelisiniz. Her çanta makineye girmeye uygun olmadığından dikkatli olmalısınız. 

2 – Makyaj Çantanıza Nasıl Bakım Yapabilirsiniz?

Makyaj çantası bakımı ilk bakışta tuhaf gelebilir. Ancak uzun süreli kullanabilmeniz için çantanıza dönem dönem bakım yapmalısınız. Çantanızın dikişlerine göz atmalı eğer attıysa bir usta aracılığıyla tamir ettirmelisiniz. Sık sık olmamakla birlikte makinede yıkamalı daha çok elde temizlemeye özen göstermelisiniz.

3 – Uçak ile Seyahatte Makyaj Çantasına Neler Konulabilir?

Uçak seyahatiniz esnasında likit malzeme alırken sınırlı kullanım hakkınız bulunur. Rimel, likit ruj ve allıklar ya da eyeliner alırken dikkatli olmalısınız. Tüm likit ürünlerin 100 ml geçmeyecek şekilde bulunması şarttır. Aksi takdirde makyaj çantanıza el koyulabilmektedir. 

4 – Makyaj Bavulu ile Çantası Arasındaki Fark Nedir?

Tamamen üretilen malzeme ve tasarımları değişiklik göstermektedir. Çantalar daha yumuşak kumaşlardan daha küçük boyutlarda üretilmektedir. Halbuki valizler sert malzemelerden üretilerek kolay taşıma sağlar. Güvenlik önlemleri de daha fazla olduğundan darbeye karşı dayanıklı olduğunu söylemek mümkündür. 

5 – Makyaj Çantası Fiyatları Ne Kadar?

Güncel makyaj çantası fiyatları hakkında bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü her bir çanta değişik markalar tarafından üretilmektedir. Markaların; maliyet, kâr amacı, rakiplerin fiyatlandırması gibi değişik etkenlere göre fiyatlar sunduğu görülmektedir. 

6 – Makyaj Çantası Temizliği Nasıl Yapılmalı? 

Sık sık olmamakla birlikte belirli bir periyot halinde gerçekleşmelidir. Çantanızı sürekli çamaşır makinesinde yıkarsanız kısa sürede deforme olması mümkündür. Diğer taraftan ayda bir kere elde yıkama yöntemini tercih edebilirsiniz. Daha az kirlenmesi için sık sık makyaj fırçalarınızı temizlemek de etkili olacak yöntemlerden birisidir. 

Bir yanıt yazın