Genel

Seyahat Çantasında Bulunması Gerekenler

seyahat çantasında bulunması gerekenler

Seyahat çantası; uzun ya da kısa mesafeli gezilerde gerekli malzemeleri taşımak adına kullanılan çanta türüdür. Bu çantaların kısa ya da uzun mesafeli gezilerde kullanıldığına şahit oluyoruz. Peki seyehat çantasında olması gerekenleri hesaba kattınız mı? İster şehir içi gezilerinizde isterseniz şehirler arası ve yurtdışı planlarınızda seçeceğiniz çantalarınızla ihtiyaçlarınızı yanınızda bulundurabilirsiniz. 

Oluşturacağınız seyahat planlamanızın kaç gün olduğunu bilerek ihtiyaçlarınızı saptarsınız. Bu süreçte ihtiyacınızın fazla ya da az olması önemsizdir. Her şeyden önce seyahat çantalarınızın kaliteli olması gerektiğini biliyoruz. Peki siz seyahat çantalarınıza neler eklemeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte, seyahat çantası ve içerisinde bulundurmanız gerekenler hakkında sizin için topladığımız detaylar. 

Seyahat Çantasında Hangi Malzemeler Bulunmalı? 

Seyahatlerin iki türlü oluşması mümkündür: Şehirler arası ve yurt dışı seyahatleri. Her iki seyahat türünde de belirli ihtiyaçlarınız mutlaka bulunacaktır. Burada hangi tür seyahat yaptığınız kadar kaç günlük bir gezi yapacağınız da oldukça önemlidir. Gün sayısı arttıkça biliyoruz ki ihtiyaçlarınız ve buna bağlı olarak çantanıza ekleyeceğiniz ürünler de artış gösterir. 

Şehirler Arası Gezilerde Seyahat Çantasında Hangi Malzemeler Olmalı?

Bulunduğunuz şehirden gezi, iş toplantısı ya da farklı sebeplerden dolayı değişik şehirlere gitmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlarda seyahat çantanızı seçtikten sonra eksiksiz bir şekilde hazırlık yapmanızda fayda var. Aksi durumlarda gittiğiniz şehirde ekstra alışveriş yapmanız gerekecektir. Bu durumunda ekstra masrafa yol açacağını söylememize gerek yoktur. 

Yaz tatili için yapılan gezilerde özellikle çantalarınızda bulundurmanız gerekenler bellidir. Seyahat çantasını aldıktan sonra mutlaka bulundurmanız gereken ürünlerin şunlar olmalıdır:

 • Güneş Kremi: Yaz tatilleriniz için sağlığınız ve cildiniz önemlidir. Bu süreçte tatil sırasında en büyük hatanın güneş kremi almamak olduğunu görüyoruz. Cildinizi korumak adına güneş kreminizi çantaya ekleyerek hazırlığa başlayabilirsiniz.
 • Gözlük: Güneşten korunmanın bir diğer yolu da gözlükten geçecektir. Gözlüğünüzü çantanıza alarak ekstra bir masraftan kendinizi kurtarabilirsiniz. Özellikle gün içindeki gezileriniz sırasında da rahatlık elde edebilirsiniz. 
 • Yara Bantları: Tatil deyip geçmemek lazım! Yaralanmaya sebep olacak kazaların nerede geleceği belli olmaz. Bu durumda her zaman yanınıza yara bandı bulundurmanızın faydası var.
 • Sürekli Kullanılan İlaçlar: Kronik rahatsızlığınız söz konusu ise ilaçlarınızı da ilk sıralarda koymanız gerekir. Her ne kadar sürekli kullanılan ilaçlar olsa da tatilin keyfine odaklanıldığından unutulduğuna şahit oluyoruz. Bu yüzden akılda tutmanızda fayda var!
 • Ağrı Kesiciler: Baş ağrısı, vücut ağrısı ve diğerleri… Ağrı çekerek tatilinizi mahvetmek istemiyorsanız birkaç ağrı kesiciyi de çantaya ekleyin! Böylece tatilinizin zehir olmamasını da sağlarsınız. 
 • Ehliyet & Kimlik gibi Önemli Evraklar: Genelde kişilerin sürekli yanında kimlik ya da ehliyet olur. Ancak seyahat çantanızı son kez kontrol ederken bu tarz önemli evrakları koyduğunuza emin olmanızda fayda var.
 • Elektronik Eşyalar: Seyahatiniz sırasında elektronik eşyalara yer vermenizde fayda var. Bilgisayar, tablet ya da telefon şarj aletleri gibi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak çantanıza ekleme yapabilirsiniz. 
 • Koruyucu Spreyler: Tatillerde her zaman güzel durumlarla karşılaşmazsınız. Özellikle sıcak yaz aylarında sivrisinek ve böceklerinizin baş belası olacağını söyleyebiliriz. Çocuğunuz ya da kendiniz için koruyucu spreyleri çantanıza alabilirsiniz. 
 • Hijyenik Ürünler: Seyahat çantanıza hijyen sağlamak amacıyla ürünler ekleyebilirsiniz. Seyahat boy şampuan, saç kremi gibi ürünlere göz atmanızı öneriyoruz. Diğer taraftan bebek bezi, ped gibi ürünleri de aklınızdan çıkarmayın. 
 • Giyim Ürünleri: Yaz tatiliniz için giymeyi planladığınız kıyafetleri de mutlaka çantanıza alın. Üstelik sadece gün içini değil akşamın serin vakitlerini düşünerek bir iki adet hırka almanızı da öneriyoruz. 

Yurt Dışı Gezilerinizde Seyahat Çantasında Neler Bulundurmalısınız? 

Yurt dışı seyahatlerinde bulundurulması gereken ürünler kısmi olarak değişiklik gösterir. Bu değişikliğin sebebi tahmin edeceğiniz üzere resmi prosedürlerden dolayıdır. Yurt dışında yer alacağınız ülkelerde kimlik fotokopisi, kimlik, pasaport gibi ürünlerinizi eksiksiz yanınızda bulundurmalısınız.

Seyahat çantanıza eklemeniz için ekstra büyük ürünlere ihtiyacınız olmaz. Şehirler arası seyahatlerinizde olduğu gibi benzer malzemeleri ekleyebilirsiniz. Resmi prosedürlere takılmamak ve kendinizi koruyabilmek için resmî belgeleri yanınızda bulundurmaya özen göstermelisiniz. 

Kışlık Gezilerde Seyahat Çantanızda Neler Olmalı? 

Her ne kadar seyahat çantası denildiğinde akla ilk olarak yaz gezileri gelse de elbette tek seçenek bu değildir. Kış gezilerinde de elbette çantanızı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler mevcuttur. Kısaca kış tatillerinizde seyahat çantanıza eklemeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nemlendirici: Kışın cildinizin soğuktan çatlaması ve hatta acı yaratması muhtemeldir. Kışlık tatillerinizde nemlendiriciyi çantanıza atarak hazırlık yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Dudak Balm ve Nemlendiricisi: Dudak balmı ya da nemlendiricisi dudaklarınızın çatlaması ve yaralanmasının önüne geçecektir. Soğuk kış aylarında ve kış tatillerinde mutlaka yer vermelisiniz.
 • Güneş Kremi: Evet ilk etapta göze tuhaf geldiğini biliyoruz! Ancak güneşin zararlı ışınları her zaman cildiniz için tehlikelidir. Bu yüzden kış tatillerinde de mutlaka seyahat çantanıza eklemelisiniz.
 • Termal Kıyafetler: Termal kıyafetler özellikle kış tatilleri için üretilmiştir. Kış tatillerinde ekstra sıcak kalmanızı sağlayacak bu giyim ürünlerini çantanıza ekleyebilirsiniz. 
 • Soğuk Algınlığı İlaçları: Kış aylarında tatiliniz sırasında hastalanabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği ya da normal zamanlarda kullandığınız soğuk algınlığı ilaçlarınızı çantanıza alabilirsiniz.
 • Takviye İlaçları & Hapları: Eğer kış mevsiminde hasta olmak istemiyorsanız takviye gıdalara yer verebilirsiniz. C vitamini gibi güçlü içeriği bulunan takviye ilaçları kullanıyorsanız çantanızda yer vermenizde fayda var.
 • Güneş Gözlükleri: Kış aylarında beyaz üzerine düşen güneş ışınları daha fazla göz alacaktır. Kış ayına özel üretilmiş kış gözlüklerini yanınıza alırsanız tatilinizin daha güzel geçeceğini görebilirsiniz.  

Seyahat Çantasının Boyu Ne Kadar Olmalı? 

Seyahat çantalarının boyutları değişiklik göstermektedir. Markaya bağlı olarak değişik formlarda üretimleri gerçekleşmektedir. Bu durumda bireylerin seyahat esnasında geçireceği gün sayısına göre boyutunu tercih etmesi gerekecektir. Dolayısıyla seyahat çantasında boy göz önünde bulundurulmalıdır.  

Örneğin bir haftalık bir seyahatiniz adına küçük bir seyahat çantası almanız doğru tercih olacaktır. Ancak süresinin artışı, çantaya ekleyeceğiniz malzemeye göre boyut arttırabilirsiniz. Boyutlandırmalar tamamen kişisel ihtiyaca göre değişeceğinden net bir boyutlandırmadan bahsedebilmemiz zordur. Sonuç olarak kişiye, seyahatin gün sayısı ile farklı markalara ait çantaları alabilirsiniz. 

El Seyahat Çantası mı Yoksa Tekerlekli Seyahat Çantası mı Kullanılmalı? 

Tatillerinizde ya da iş gezilerinizde yanınızda bulunduracağınız çantanın kolay bir şekilde taşınması gerekir. Aksi takdirde tarafınızca taşınması zor olacaktır. Seyahat çantaları el çantası ve tekerlekli çantalar olarak ikiye ayrılır. Adından da anlaşılacağı üzere el çantaları sadece tutma iplerine sahiptir ve görece daha küçüktür. Tekerlekli seyahat çantaları ise taşıma sırasında kolaylık sağlaması amacıyla üretilmiştir.

Tekerlekli seyahat çantalarının boyutları kademeli olarak ayrılmaktadır. Öyle ki örneğin kadınlar için makyaj çantaları bile küçük formlarda üretilmektedir. Markaların bu tarz çantalar oluştururken tekerlekli olmasına özen gösterdiğini görüyoruz. Temel amaç taşımayı kolaylaştırırken aynı zamanda farklı çantalardan ayrı tutularak hazırlığı da rahatlatmaktır. 

Eğer gideceğiniz yere uçak ile gidecekseniz ya da havaalanı ile kalacağınız yerin mesafesi varsa tekerlekli seçmenizde fayda var. Seyahat çantalarınızın sayısı fazla ise de aynı durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Böylece taşımayı kolaylaştırarak daha konforlu hareket edebilirsiniz. Ancak günübirlik ya da 2-3 günlük seyahat ederken el seyahat çantası tercih edebileceğinizi de unutmamalısınız. Bununla birlikte seyahatiniz kara yolculuğu ve konaklamalı olacaksa da kamp çantasında olması gerekenler listesine de göz atmanızda yarar vardır.

Seyahat Çantalarını Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Seyahat çantası seçiminde de en az içini doldurduğunuz kadar dikkat etmelisiniz. Çünkü bu çantaları bir kere değil, sürekli kullanım için alırsınız. Uzun süre kullanmaya uygun olan çantaların aynı zamanda maliyet konusunda da size kâr getirmesi mümkün olacaktır. Peki seçimi sırasında nelere dikkat etmeniz gerekecek?

Öncelikle seyahat çantalarının markası önemlidir. Bilinen markaların ürettiği çantaların görece daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Marka çantaları bu yüzden gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Ancak tek tercih etkeni bu olmayacaktır. Seçim sırasında çantanızın yapılış formuna dikkat etmelisiniz. Örneğin dikim mi kullanılmış yoksa yapıştırma ile mi çanta üretilmiş göz atmanızda fayda var. 

Diğer taraftan seyahat çantalarının içerisindeki yapı ve tasarımı da önemlidir. Çantada rahat yerleşim sağlamanız adına farklı bölümler oluşturulur. Bölümlere ayrılmış olması özellikle kıyafet gibi unsurları akışkan maddelerden korumanızı sağlar. Bu aşamada farklı bölümlere ait olan seyahat çantalarına yönelmeniz doğru bir tercih yaptığınızın göstergesi olacaktır. 

Sonuç olarak; seyahat çantası alırken üretim yöntemi, bölmelere sahip olması ve bilinen bir marka tarafından üretilmiş olmasına dikkat edin. Elbette fiyatlandırma da önemlidir ancak sadece fiyata bakarak tercih yapmanız sizi yanıltacaktır. Tatilleriniz, iş gezilerinizde size eşlik edecek seyahat çantalarınızı böylece daha doğru seçebilir, gönül rahatlığı ile kullanarak konforu elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın